Współczesna Dietetyka | 56/2024
Szanowni Państwo,
Właśnie mija rok od czasu, gdy zostałam redaktorem prowadzącym „Współczesnej Dietetyki”. W tym czasie, współpracując z wydawnictwem, starałam się, aby czasopismo trafiało w potrzeby Czytelników. Poszukiwałam takich tematów artykułów, które spełniałyby oczekiwania dietetyków. Najczęściej kierowałam się zasadą wybierania zagadnień, z którymi sama chętnie bym się zapoznała i dzięki którym odświeżyłabym swoją wiedzę. Poszukiwałam również tematów interdyscyplinarnych, które rzadko pojawiają się w innych czasopismach medycznych. Mam nadzieję, że przez ten rok „Współczesna Dietetyka” ułatwiała i umilała Państwu proces edukacji.
Otyłość jest istotnym problemem zdrowotnym XXI wieku na całym świecie, w tym także w Polsce. Nadmiar tkanki tłuszczowej nie ogranicza się jedynie do estetyki, ale przede wszystkim daje poważne konsekwencje zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. W związku z powyższym w niniejszym numerze zostały przedstawione zalecenia dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2024 – PTLO.
Omówiono także zasady żywienia osób z dną moczanową. Jest to dość powszechne schorzenie dla osób otyłych, któremu można zapobiec, stosując odpowiednią dietę. Dyslipidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia, bowiem jest przyczyną zawałów lub udarów mózgu. W związku, z tym przedstawiono istotność stosowania steroli w diecie u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem CVD.
Właściwe postępowanie żywieniowe zapobiega nowotworom pęcherza moczowego. Ponadto omówiono istotność probiotykoterapii we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, a także w schorzeniach układu moczowego. Omówiono również synergizm działania probiotyków i kwasu masłowego.
Dopełnienie numeru stanowią artykuły o istotnej roli witaminy D w chorobie alergicznej, a także o adaptogenach wspierających funkcje poznawcze i diety w depresji.
Zachęcam do lektury,
dr n. med. Aneta Kościołek