menu close arrow_back_ios person_add home

dr n. med. Justyna Jessa

Article image

Z GABINETU DIETETYKA

Rola probiotykoterapii w zapobieganiu i łagodzeniu nawrotów chorób zapalnych jelit przebiegających z zespołem jelita nadwrażliwego

Choroby zapalne jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD), jest to grupa chorób o wieloczynnikowej etiologii objawiających się nasilonym stanem zapalnym. Choroby te charakteryzują się przewlekłym, nawrotowym przebiegiem i w znaczący sposób wpływają na jakość życia pacjentów oraz ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

czytaj dalej
Article image

Z GABINETU DIETETYKA

Probiotykoterapia w zespole jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome – IBS), niekiedy nazywany zespołem jelita nadwrażliwego, to schorzenie układu pokarmowego o charakterze czynnościowym, diagnozowane na drodze wykluczenia innych jednostek chorobowych, objawiające się głównie przewlekłym bólem brzucha połączonym ze zmianą rytmu wypróżnień. Warto podkreślić, że pacjenci z IBS mają odmienny skład mikrobioty jelit w porównaniu do osób bez chorób przewodu pokarmowego.

czytaj dalej
Article image

LECZENIE NADWAGI I OTYŁOŚCI

Nowe wytyczne postępowania u chorych na otyłość. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości

W maju 2022 roku Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości wydało Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2022. Celem tych zaleceń jest rozpowszechnienie wśród lekarzy i pracowników ochrony zdrowia kluczowej wiedzy na temat leczenia otyłości i jej powikłań. W poniższym artykule omawiamy najważniejsze treści z zaleceń PTLO.

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA DZIECIĘCA

Dieta dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – czy jest potrzebna?

Spektrum autyzmu (ASD – ang. autism spectrum disorder) to grupa coraz częściej diagnozowanych zaburzeń rozwojowych. Dzieci z ASD mają trudności z mową, interakcjami społecznymi oraz deficyty wyobraźni1. Autyzm nie jest chorobą, a więc nie leczy się go. Jedyną skuteczną interwencją jest terapia psychologiczna. Dodatkowymi terapiami, na które decydują się rodzice dzieci w spektrum autyzmu jest modyfikacja diety. Dlaczego jest tak istotna?

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA DZIECIĘCA

Schemat żywienia niemowląt – co nowego?

W bieżącym roku, w czasopiśmie naukowym „Przegląd Pediatryczny” ukazał się artykuł prezentujący nowy schemat żywienia niemowląt. Są to wytyczne publikowane przez ekspertów – pediatrów i dietetyków, oparte na najbardziej aktualnych badaniach naukowych. Są one aktualizowane co kilka lat zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi. Co nowego pojawiło się w najnowszym schemacie?

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA DZIECIĘCA

DIETY ALTERNATYWNE W DIECIE NIEMOWLAKA

Żywienie dziecka, gdy jest jeszcze niemowlęciem, jest dla rodziców bardzo ważnym aspektem opieki nad nim. Jednocześnie rodzice mierzą się z obawami, czy na pewno zapewniają dziecku prawidłowy rozwój poprzez adekwatne do potrzeb żywienie. W prasie i mediach dużo pisze się na temat tzw. programowania żywieniowego w okresie pierwszych 1000 dni życia, kiedy to kształtują się wszelkie tkanki i układy, w tym układ nerwowy, którego prawidłowa praca determinuje całe późniejsze funkcjonowanie dziecka. Nic więc dziwnego, że rodzice czują dużą odpowiedzialność i chcą jak najlepiej wykonać swoje zadanie.

czytaj dalej