Wiele badań z ostatnich dziesięcioleci udowodniło, że rozwój w spektrum autyzmu wiąże się z problemami związanymi z żywieniem oraz dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Problemy z odżywianiem dotyczą znacznego odsetka dzieci w spektrum autyzmu i mają tendencję do utrzymywania się lub wręcz nasilania w miarę rozwoju dziecka.
W przeglądzie badań opublikowanym w 2023 r. w czasopiśmie „Current Opinion in Psychiatry” autorzy podają, że 21% osób z autyzmem i 17% ich rodziców wykazywało cechy unikania lub ograniczania spożywanej żywności1.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju układu nerwowego. Przewód pokarmowy również jest unerwiony, a zatem na etapie embriogenezy, gdy tworzą się wszelkie tkanki i narządy, zaburzony rozwój układu nerwowego będzie rzutował na jelita.
mgr inż. Dorota Szymańska
Istotną rolę w organizmie pełnią niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Warunkują przede wszystkim prawidłowy rozwój i wzrost organizmu. Zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu i zakrzepom krwi w naczyniach krwionośnych, zwiększają ukrwienie serca i przyczyniają się do prawidłowej dystrybucji cholesterolu w organizmie.
czytaj dalej
Joanna Lewandowska
Przy planowaniu strategii leczenia otyłości zaleca się przede wszystkim rozpoznanie przyczyny leżącej u podstawy jej rozwoju, a także ocenę stopnia motywacji pacjenta i jego zaangażowania.
czytaj dalej
dr n. med. Magdalena Maciejewska-Cebulak
Rak pęcherza moczowego jest najczęściej rozpoznawalnym nowotworem w obrębie układu moczowego. Zajmuje dziewiąte miejsce wśród najczęściej występujących nowotworów na świecie. Zdecydowanie częściej chorują mężczyźni, a większość zachorowań przypada po 45. roku życia. Za najważniejsze i kluczowe czynniki ryzyka rozwoju raka pęcherza moczowego uznaje się palenie tytoniu oraz narażenie zawodowe na chemikalia stosowane w przemyśle.
czytaj dalej