menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

Podsumowanie zaleceń PTLO dotyczących postępowania u chorych na otyłość 2024

Przy planowaniu strategii leczenia otyłości zaleca się przede wszystkim rozpoznanie przyczyny leżącej u podstawy jej rozwoju, a także ocenę stopnia motywacji pacjenta i jego zaangażowania.

We wrześniu 2024 roku Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości opracowało kolejną wersję zaleceń dotyczących diagnostyki i leczenia otyłości, tj. „Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2024”. Jest to kolejny dokument, po wydanym wcześniej w 2022 roku, zgodny z wymogami medycyny opartej na dowodach naukowych (evidence-based medicine – EBM). Poniższy artykuł ma na celu podsumowanie najważniejszych informacji pokazanych w najnowszych zaleceniach.

Otyłość jest postępującą i nawracającą chorobą przewlekłą uwzględnioną na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (kod E66 w klasyfikacji ICD 10). Warto zaznaczyć, że dotyczy ona nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej, a nie ogólnie rozumianej nadmiernej masy ciała. Choroba otyłościowa zwiększa ryzyko wystąpienia licznych chorób, takich jak cukrzyca typu II czy nadciśnienie tętnicze i jest związana z krótszą oczekiwaną długością życia.

Według obecnie dostępnych danych otyłość stwierdzana jest u 21% Polaków, zaś u 38% występuje nadwaga. Prognozy pokazują, że w 2035 roku odsetek chorujących na otyłość wzrośnie aż do 33%.

Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wśród osób związanych z ochroną zdrowia wiedzy na temat jej rozpoznawania, właściwego leczenia oraz powikłań.

 

Przy planowaniu strategii leczenia otyłości zaleca się przede wszystkim rozpoznanie przyczyny leżącej u podstawy jej rozwoju, a także ocenę stopnia motywacji pacjenta i jego zaangażowania.

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Joanna Lewandowska

CZYTAM ARTYKUŁY

Lekarka obesitolożka, specjalistka medycyny rodzinnej, psychodietetyczka. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością w dziedzinie leczenia otyłości, a także certyfikację International Board of Lifestyle Medicine w zakresie Medycyny Stylu Życia. Aktywnie prowadzi edukację związaną chorobą otyłościową i jej powikłaniami na swoim instagramowym profilu @lekarka.asia.o.otylosci.


Czytaj więcej