U pacjentów z IBS, często jest osłabiona bariera jelitowa i występuje nadmierna przepuszczalność jelit. Maślan sodu przyspiesza regenerację nabłonka jelitowego, wzmacniając produkcję mucyn i zmniejszając przepuszczalność jelitową w jelicie cienkim i jelicie grubym1.
Dna moczanowa (łac. arthritis urica, podagra) jest chorobą zapalną spowodowaną odkładaniem się kwasu moczowego – precyzyjniej ujmując – skrystalizowanego moczanu sodu, w różnych tkankach organizmu, przede wszystkim w stawach. W mniejszym stopniu moczan sodu odkłada się również w ścięgnach, mięśniach, chrząstkach czy tkance podskórnej, powodując uszkodzenie wymienionych tkanek.
Kwas moczowy występuje naturalnie w organizmie człowieka, jako końcowy produkt procesów rozpadu zasad purynowych, pochodzących endogennie z rozpadu komórek oraz egzogennie z produktów spożywczych. Dna moczanowa potocznie bywa nazywana „chorobą królów”, „chorobą polskich oficerów” lub „chorobą z dobrobytu”, ponieważ w minionych epokach jedynie osoby o wyższym statusie socjoekonomicznym mogły sobie pozwolić na konsumpcję produktów spożywczych powiązanych z jej częstszym występowaniem, tzn. alkoholu oraz mięsa i podrobów, a także wśród tej grupy osób częstość występowania otyłości (będącej jednym z czynników ryzyka wystąpienia podagry) była większa1,2.
Jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na zwiększenie ryzyka wystąpienia hiperurykemii i dny moczanowej jest nadmierna masa ciała. W wielu badaniach zauważono, że wraz ze wzrostem masy ciała rośnie również ryzyko wystąpienia podwyższonych stężeń kwasu moczowego oraz ostrego ataku dny5–8.