menu person_add home

Warto wiedzieć

Article image

Prozdrowotne właściwości kwasów omega-3 a przewlekłe choroby niezakaźne

mgr Monika Maćków

01-02-2024

NR 51/2024

Prozdrowotne właściwości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w szczególności wielonienasyconych kwasów omega-3 (n-3 PUFA), zostały udowodnione zarówno w badaniach klinicznych jak i epidemiologicznych. Głównym źródłem kwasów omega-3 oprócz ryb i owoców morza są oleje roślinne, w tym olej rzepakowy. Dowiedziono, że spożycie kwasów omega-3 stanowi istotną rolę w profilaktyce przewlekłych chorób niezakaźnych, które są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

czytaj dalej
Article image

Oddziaływania pomiędzy selenem i innymi metalami ciężkimi

mgr Luiza Woźniak

01-12-2023

NR 50/2023

Selen jest mikroelementem, który pełni wiele istotnych funkcji. Szczególnie interesujący jest fakt, że pierwiastek ten może wchodzić w różne interakcje z metalami ciężkimi, zarówno tymi o szkodliwym działaniu, jak również z cynkiem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Suplementacja selenem zyskuje coraz większe znaczenie i prawdopodobnie może wykazywać działanie ochronne w wielu aspektach, takich jak np. narażenie na rtęć czy patogeneza niektórych nowotworów.

czytaj dalej
Article image

Najnowsze rekomendacje dotyczące IBS po przebytym COVID-19

Dr n. med. Martyna Marciniak

01-11-2023

NR 50/2023

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nie dotyczy tylko układu oddechowego, może obejmować także inne narządy, w tym przewód pokarmowy (np. brak apetytu, ból brzucha, nudności, wymioty, zmiana konsystencji stolca, uszkodzenie trzustki lub wątroby)1. Dostrzega się coraz więcej danych dotyczących powikłań związanych z chorobą COVID-19, jednym z nich jest post-COVID-19 zespół jelita nadwrażliwego2. Post-COVID-19 IBS może dotyczyć nawet 10,1%, do głównych czynników ryzyka należą: płeć żeńska, młodszy wiek, wcześniejsza antybiotykoterapia, despresja lub lęk, somatyzacja, neurotyczność oraz kliniczne wskaźniki chorób zapalnych jelit3,4.

czytaj dalej
Article image

Rola koenzymu Q10 ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na pracę serca oraz redukcję uczucia zmęczenia

mgr Luiza Woźniak

01-09-2023

NR 49/2023

Koenzym Q10 to substancja pełniąca wiele istotnych funkcji w organizmie. Jego głównym źródłem jest endogenna synteza, której wydajność spada wraz z wiekiem, a także w przebiegu niektórych schorzeń. Niedobór CoQ10 może być przyczyną licznych zaburzeń oraz nasilać istniejące już dolegliwości. Dlatego też coraz większe znaczenie terapeutyczne przypisuje się suplementacji koenzymem Q10, która może przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia człowieka.

czytaj dalej
Article image

Dlaczego w wypiekach warto stosować olej rzepakowy zamiast innych tłuszczów

Julia Bober

01-03-2022

NR 40/2022

Olej rzepakowy należący do tłuszczów roślinnych może stanowić dobry i bardziej wartościowy zamiennik niż odzwierzęce źródła tłuszczu w wypiekach, takie jak masło, masło klarowane czy smalec, głównie dzięki mniejszej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT) i cholesterolu, których nadmierne spożycie zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Niezmiennie wytyczne mówią o ograniczeniu podaży NKT z diety do jak najmniejszego poziomu, zapewniającego właściwą wartość odżywczą jadłospisu. Wybór oleju rzepakowego, który zawiera tylko 6,7% NKT, będzie także uzasadnionym zamiennikiem w przypadku utwardzanej margaryny, w której skład wchodzą głównie nasycone kwasy tłuszczowe, olej kokosowy (82,5% NKT) czy olej palmowy (54% NKT).

czytaj dalej
Article image

Olej rzepakowy jako źródło tokoferoli

Zuzanna Szypowska

01-03-2022

NR 40/2022

Olej rzepakowy jest jednym z najbardziej popularnych olejów jadalnych w Polsce i na świecie. Jego powszechne występowanie w produktach spożywczych i potrawach sprawiło, że rzadko wyróżnia się go jako szczególnie bogatego w składniki odżywcze i mającego szerokie właściwości prozdrowotne. Tymczasem olej rzepakowy oprócz dobrego profilu kwasów tłuszczowych zawiera inne ważne dla organizmu substancje chemiczne. Jedną z nich jest tokoferol będący składową witaminy E – jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy występujących w żywności.

czytaj dalej
Article image

Właściwości zdrowotne i odżywcze oleju rzepakowego

mgr Paulina Chrzan

01-01-2022

NR 39/2022

Tłuszcze są składnikami diety, które pojawiają się na naszych talerzach każdego dnia. Są zarówno komponentami produktów spożywczych, jak i produktami dodawanymi w celu wzbogacenia smaku gotowego dania czy też wykorzystywanymi surowcami w przygotowywaniu potraw podczas procesów obróbki. Jednym z najczęściej używanych olei roślinnych w polskich domach jest olej rzepakowy, wokół którego od dawna krążą mity. Według części jest to jeden z najlepszych źródeł tłuszczu, natomiast inni unikają go pełni obaw. Sprawdzamy, jak klasyfikuje się olej rzepakowy według najnowszej literatury.

czytaj dalej