menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

dr n. med. Aneta Kościołek

Redaktor merytoryczna magazynu Współczesna Dietetyka. Dietetyk, biotechnolog. Wykładowca w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach. Szczególne zainteresowania naukowe: polifenole, żywienie kobiet w ciąży oraz wpływ żywienia na układ sercowo-naczyniowy. Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Autorka publikacji naukowych oraz promotor kilkudziesięciu prac dyplomowych.

Article image

SUPERFOODS

Polskie superfoods – korzystaj póki sezon jest!

Metaanaliza kontrolowanych badań klinicznych wykazała, że codzienna suplementacja diety ekstraktem z owoców aronii przez sześć–osiem tygodni znacząco obniżyła skurczowe ciśnienie krwi i całkowity cholesterol u dorosłych uczestników, główne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

czytaj dalej
Article image

WARTO WIEDZIEĆ

Nieznane właściwości zdrowotne tiaminy

Tiamina, uczestnicząc w biosyntezie neuroprzekaźników, jest krytyczna dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Odgrywa kluczową rolę w funkcjach poznawczych, pamięci i nastroju9. Dowiedziono też, że tiamina odgrywa również nieznaną rolę w przekaźnictwie impulsów nerwowych i utrzymaniu w prawidłowym stanie osłonki mielinowej10.

czytaj dalej
Article image

CIĄŻA, KARMIENIE, PŁODNOŚĆ

Leczenie uzupełniające w endometriozie

Endometrioza jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się obecnością błony śluzowej macicy wraz ze zrębem poza pierwotnym miejscem lokalizacji czyli jamą macicy. Schorzenie to jest powszechnie występującą chorobą u kobiet w wieku rozrodczym, a jej częstość występowania wynosi 10–15% . Natomiast  wśród kobiet leczonych z powodu niepłodności wzrasta do 50%. Najczęściej pierwsze objawy endometriozy pojawiają się przed 20. r.ż.[1,2].

czytaj dalej
Article image

WARTO WIEDZIEĆ

Magnez a arytmia serca

Magnez jest to dwuwartościowy pierwiastek, jeden z najważniejszych jonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Magnez jest kofaktorem ponad 600 enzymów biorących udział w metabolizmie komórkowym i wielu procesach biologicznych. Jest niezbędny do syntezy ATP, biosyntezy i stabilności kwasów nukleinowych, syntezy białek, a także fosforylacji oksydacyjnej. Jego niedobór zaburza pracę mięsni, w tym serca, a także układu nerwowego1 .

czytaj dalej
Article image

Z GABINETU DIETETYKA

Rola koenzymu Q w redukcji zmęczenia

Niedobór Q odgrywa istotną rolę w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. U pacjentów z chorobą Parkinsona aktywność kompleksu I jest zmniejszona w istocie czarnej śródmózgowia, natomiast aktywność kompleksów II, III, IV była porównywalna z kontrolami. Wstępne badania z udziałem ludzi sugerują, że suplementacja Q może zmniejszyć objawy demencji u osób z chorobą Alzheimera.

czytaj dalej
Article image

WARTO WIEDZIEĆ

Wpływ kwasów omega-3 na funkcje poznawcze

Tłuszcze i ich pochodne odgrywają kluczową rolę strukturalną i funkcjonalną w mózgu. Substancje odżywcze wywierają wpływ na funkcje poznawcze poprzez regulację neurotransmisji, przekaźnictwa synaptycznego, płynności błon komórkowych i przekazywania sygnałów. Na plastyczność mózgu korzystnie wpływają: restrykcja kaloryczna, obecność w diecie polifenoli (związków roślinnych o silnej aktywności antyoksydacyjnej), a także wielonienasyconych kwasów omega-34,5 .

czytaj dalej
Article image

Case studies

Pacjentka ze wzdęciami w gabinecie dietetyka Opis przypadku

Wzdęcie brzucha oraz oddawanie nadmiernej ilości gazów towarzyszy wielu zaburzeniom ze strony układu pokarmowego. Wzdęcia są najczęściej konsekwencją zaburzenia homeostazy gazów jelitowych, która zależy od ich produkcji i eliminacji. Źródłem gazów są: połykane powietrze podczas posiłków, a także mówienia, reakcje chemiczne w jelitach lub dyfuzja z krwiobiegu. W dystalnych odcinkach przewodu pokarmowego proces zachodzi na drodze fermentacji bakteryjnej. Z kolei eliminacja następuje głównie przez dyfuzję oraz przez odbyt1.

czytaj dalej
Article image

TEMAT NUMERU

Istotność prawidłowej glikemii w czasie prokreacji i ciąży

Kobiety w wieku rozrodczym stanowią szczególną grupę, w której powinno monitorować się poziom glikemii we krwi. Dowiedziono, że przewlekła hiperglikemia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn negatywnie wpływa na płodność. Ponadto wykazano, że hiperglikemia w ciąży nie tylko zaburza przebieg ciąży i rozwój płodu, ale może być przyczyną poronień i obumarcia wewnątrzmacicznych płodów.

czytaj dalej
Article image

CIĄŻA, KARMIENIE, PŁODNOŚĆ

Rola kwasów omega-3 w leczeniu endometriozy

Endometrioza to schorzenie estrogenozależne, które definiowane jest jako występowanie tkanki o budowie zbliżonej do błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) w lokalizacji innej niż jama macicy z towarzyszeniem odczynu przypominającego stan zapalny1. Szacuje się, że schorzenie występuje u około 10% populacji kobiet w wieku rozrodczym.

czytaj dalej