Przy planowaniu strategii leczenia otyłości zaleca się przede wszystkim rozpoznanie przyczyny leżącej u podstawy jej rozwoju, a także ocenę stopnia motywacji pacjenta i jego zaangażowania.
Choroby tarczycy znajdują się wśród dziesięciu najczęstszych chorób przewlekłych w Polsce i zachorowalność na nie stale się zwiększa. W wielu badaniach dowiedziono, że hormony tarczycy mają znaczący wpływ na funkcjonowanie poznawcze i nastrój u ludzi.
Wystąpienie przewlekłego limfocytarnego zapalenia tarczycy, czyli choroby Hashimoto (Hashimoto’s thyroiditis), jest konsekwencją zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego, które prowadzą do niszczenia gruczołu tarczowego. Choroba Hashimoto charakteryzuje się obecnością autoreaktywnych limfocytów naciekających tkankę tarczycy oraz autoprzeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-TG)1,2.
W Polsce, średnia roczna zachorowalność kobiet na chorobę Hashimoto wynosi 3,5 na 1000 osób, a wśród mężczyzn 0,8/1000. Kobiety chorują 10–20-krotnie częściej niż mężczyźni, co sugeruje udział estrogenów w patogenezie tej choroby (podobnie jak i w innych chorobach autoimmunologicznych).