Proces miażdżycowy rozpoczyna się jeszcze przed urodzeniem i postępuje przez całe dzieciństwo i dorosłość, jeśli nie zostanie szybko wykryty i leczony. Miażdżyca jest procesem wieloczynnikowym, a narażenie na warunki związane z podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym przyspiesza i pogarsza kaskadę miażdżycową4,5,6.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), podobnie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, to przewlekłe zapalenie jelit, charakteryzujące się okresami remisji i nawrotów. Choć dokładne przyczyny WZJG pozostają nieznane, duże znaczenie przypisuje się dysbiozie jelitowej, czyli zaburzeniu równowagi mikrobioty jelitowej1. W świetle najnowszych badań rosnące zainteresowanie wzbudza probiotykoterapia, która pomaga w przywracaniu równowagi mikrobiologicznej i wzmacnia barierę jelitową, stanowiąc istotne wsparcie dla standardowych metod leczenia WZJG2,3.
Pacjenci w fazie zaostrzenia choroby często doświadczają uciążliwych objawów, które znacznie obniżają jakość ich życia. Do najczęstszych z nich należą przewlekłe biegunki z domieszką krwi, bóle brzucha, uczucie parcia na stolec oraz zmęczenie.