Współczesny styl życia, charakteryzujący się przewlekłym stresem, zmęczeniem, presją czasu i intensywnym wysiłkiem umysłowym, skłania do poszukiwania naturalnych metod wspierania zdrowia psychicznego i usprawniania funkcji poznawczych. Adaptogeny, czyli rośliny i zioła o właściwościach adaptacyjnych (słowo „adaptogen” pochodzi od łacińskiego czasownika adaptare, co oznacza dopasowywać się, przystosowywać), zyskują w tym kontekście rosnącą popularność. Ich wyjątkowa zdolność do regulowania odpowiedzi organizmu na stres oraz wspomagania równowagi psychicznej sprawia, że stanowią obiecujące narzędzie w walce z przemęczeniem, problemem z koncentracją czy wydajnością psychofizyczną. Coraz częściej można spotkać się ze stosowaniem substancji wspomagających pracę mózgu i usprawniających funkcje układu nerwowego (określane mianem „prokognitywnych”). Aby roślina mogła nosić miano adaptogennej, musi wykazywać normalizujący wpływ na organizm. Co ważniejsze, nie może ona ani pobudzać, ani wpływać otępiająco na normalne funkcje, a jedynie umożliwiać organizmowi przystosowanie się do niesprzyjających czynników, takich jak ekstremalne temperatury, hipoksja (niedostatek tlenu), przewlekły stres, sytuacje wymagające wytężonej pracy umysłowej czy duży wysiłek fizyczny1. W niniejszej pracy zostaną omówione adaptogeny, których działanie jest poparte licznymi badaniami.
Zioła adaptogenne stanowią holistyczne wsparcie zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Działają one na poziomie molekularnym, wpływając na oś podwzgórze–przysadka–nadnercza, która bierze udział w tzw. ogólnym zespole adaptacyjnym (General Adaptation Syndrome, GAS), stanowiącym trzystopniową reakcję organizmu na stres2.
dr n. o zdr. Karolina Janion
Istnieją znaczące różnice w składzie mikrobioty układu moczowego między kobietami a mężczyznami. U kobiet mikrobiota jest bogatsza w Lactobacillus spp., które stanowią istotny element bariery ochronnej. U mężczyzn natomiast częściej występują bakterie z rodzajów Corynebacterium i Streptococcus.
czytaj dalej
mgr inż. Dorota Szymańska
Witamina D jest to hormon steroidowy o plejotropowym działaniu, niezbędny nie tylko do homeostazy wapnia i mineralizacji kości, ale także do regulacyjnego wpływu na układ odpornościowy3. Ostatnie obserwacje sugerują jej możliwą rolę jako kluczowego immunomodulatora również w chorobach alergicznych, w tym astmie, co może mieć szczególne znaczenie u pacjentów pediatrycznych4.
czytaj dalej
dr n. med. Aneta Kościołek
Proces miażdżycowy rozpoczyna się jeszcze przed urodzeniem i postępuje przez całe dzieciństwo i dorosłość, jeśli nie zostanie szybko wykryty i leczony. Miażdżyca jest procesem wieloczynnikowym, a narażenie na warunki związane z podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym przyspiesza i pogarsza kaskadę miażdżycową4,5,6.
czytaj dalej