Proces miażdżycowy rozpoczyna się jeszcze przed urodzeniem i postępuje przez całe dzieciństwo i dorosłość, jeśli nie zostanie szybko wykryty i leczony. Miażdżyca jest procesem wieloczynnikowym, a narażenie na warunki związane z podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym przyspiesza i pogarsza kaskadę miażdżycową4,5,6.
Wzrost częstości występowania alergii już od prawie 20 lat jest traktowany w kategoriach „epidemii”. W krajach rozwiniętych jedno na troje dzieci ma zdiagnozowaną alergię, która może dotyczyć alergii pokarmowej, egzemy, alergicznego nieżytu nosa czy astmy.
Alergia pokarmowa jest bardzo często pierwszym objawem reakcji alergicznej u niemowląt i dzieci. Spośród wszystkich przypadków anafilaksji u dzieci najczęstszą przyczyną jest alergen pokarmowy. Typowe alergeny powodujące alergie pokarmowe w krajach rozwiniętych obejmują mleko krowie, jaja, ryby, skorupiaki, soję, pszenicę, orzeszki ziemne i orzechy drzewne. Istnieją jednak znaczne różnice we wzorcach alergenów pokarmowych w krajach rozwijających się1.
Witamina D jest to hormon steroidowy o plejotropowym działaniu, niezbędny nie tylko do homeostazy wapnia i mineralizacji kości, ale także do regulacyjnego wpływu na układ odpornościowy3. Ostatnie obserwacje sugerują jej możliwą rolę jako kluczowego immunomodulatora również w chorobach alergicznych, w tym astmie, co może mieć szczególne znaczenie u pacjentów pediatrycznych4.