Współczesna Dietetyka | 51/2024
Szanowni Państwo,
Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer „Współczesnej Dietetyki” wydany w 2024 roku. Tematem numeru jest istotność prawidłowej glikemii w czasie ciąży i prokreacji, bowiem od 1 stycznia 2024 roku objęto refundacją systemy ciągłego monitorowania glikemii dla kobiet w ciąży. Jest to niezmiernie ważne gdyż hiperglikemia działa negatywnie na płód powodując jego wady, a także zwiększa ryzyko cukrzycy i otyłości w dorosłości.
Ponadto ciekawym artykułem jest kwas alfa-liponowy i jego zastosowanie w neuropatii cukrzycowej. Neuropatia to częste powikłanie przewlekłej hiperglikemii, która z czasem może prowadzić do niepełnosprawności, dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie jej. Kwas alfa-liponowy jest coraz częściej zalecany przez diabetologów oraz neurologów, dlatego dietetycy również powinny znać jego właściwości.
Często otyłość i nadwaga wieku dziecięcego jest traktowana jako problem „kosmetyczny”, wiele osób uważa, że dziecko wyrośnie z tego problemu. Jednakże najnowsze doniesienia jasno wskazują, że otyłość wieku dziecięcego istotnie zwiększa częstość stwardnienia rozsianego w wieku młodzieńczym. Z kolei wywiad z prezesem Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, profesorem Pawłem Bogdańskim dotyczy choroby otyłościowej, w tym sposobów jej leczenia w Polsce.
Często niedocenianym zmysłem jest narząd wzroku. Dopiero jak pojawiają się trudności w widzeniu, suchość oka, która uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, szukamy sposobów na naturalną poprawę tego zmysłu.
Mimo że kawa została wpisana w 2016 roku do piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej zarówno dla osób dorosłych, jak i starszych, wiele osób w dalszym ciągu obawia się jej niekorzystnego wpływu na zdrowie. Jednakże wiele badań wskazuje jej korzystną rolę w chorobach układu krążenia. Spośród kwasów tłuszczowych niezmiennie istotną rolę wykazują wielonienasycone kwasy omega-3, stąd dwa artykuły na ich temat: zastosowanie kwasów omega- 3 w endometriozie oraz w chorobach przewlekłych.
W najnowszym numerze „Współczesnej Dietetyki” pokazane jest także wsparcie żywieniowe w chorobach onkologicznych.
Gorąco zapraszam do bardzo interesującej lektury.