Współczesna Dietetyka | 39/2022
Chociaż menopauza jest naturalnym wydarzeniem w życiu kobiety, niektóre jej symptomy mogą być na tyle poważne, że niekorzystnie będą wpływać na jej zdrowie. Istnieją dowody sugerujące, że dieta ma wpływ na objawy menopauzy i pomaga złagodzić jej dolegliwości, zapobiec powikłaniom okołomenopauzalnym i znacznie poprawić komfort życia kobiety w czasie menopauzy oraz w okresie postmenopauzalnym. W bieżącym numerze poruszamy istotne zagadnienie wpływu zachowań żywieniowych na okres okołomenopauzalny i analizujemy kluczowe w tym okresie składniki diety.
W numerze 39 przedstawiamy też zaktualizowane dane dotyczące suplementacji i leczenia witaminą D wraz z siłą rekomendacji i jakością dowodów naukowych. Odpowiadamy na pytania dotyczące tego zagadnienia.
Badanie COSI (WHO European Childhood Obesity Surveillance Initiative) przeprowadzone w 36 krajach, w tym w Polsce, wykazało, że 29% chłopców i 27% dziewcząt w wieku 7–9 lat zmaga się z nadwagą, dlatego nie zapominamy o zagadnieniach związanych z żywieniem dzieci i konsekwencjach nadmiernej masy ciała.
Jako nasi stali czytelnicy znacie już Państwo zapewne entomofagi oraz prozdrowotne właściwości owadów. Tym razem analizujemy inne alternatywne źródła białka mające potencjał znaleźć swoje miejsce w żywności przyszłości. Skupiamy się na jego nowych źródłach. Chcecie wiedzieć więcej na temat mięsa wyhodowanego metodąin vitro lub białka SCP?
Zachęcam do aktualizacji wiedzy i zapoznania się z bieżącym numerem.