Współczesna Dietetyka | 2/2015
Celiakia oraz choroby leczone dietą bezglutenową są coraz częściej rozpoznawane u naszych pacjentów. Dlaczego jednak po 6 miesiącach stosowania diety bezglutenowej tylko 8% pacjentów z celiakią wykazuje regenerację kosmków jelitowych? Dlaczego wielu pacjentów cierpiących na chorobę trzewną powinna znaleźć się pod stałą opieką psychologa? W jakich przypadkach, poza celiakią, są faktyczne wskazania do eliminacji glutenu z diety? Na te i inne pytania związane z popularną ostatnio dietą bezglutenową odpowiemy w aktualnym numerze, a głos zabiorą m.in. ekspert Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, endokrynolog, psychodietetyk i specjalista medycyny żywienia.
Dodatkowo, w aktualnym numerze przedstawiamy liczne studia przypadków klinicznych pacjentów, m.in. z cukrzycą typu LADA, chorobą syropu klonowego, bulimią oraz dziecka z hipercholesterolemią, będących wyzwaniem terapeutycznym dla każdego dietetyka. W gabinecie dietetyka coraz częściej pojawiają się pacjenci szukający pomocy i wsparcia w leczeniu dietą bardzo różnych jednostek chorobowych. W bieżącym numerze przyjrzymy się skutecznej
dietoterapii w przypadku wysiękowego zapalenia ucha u dzieci oraz w IBS. Przedstawimy także zalety współpracy dietetyka z fizjoterapeutą oraz przeanalizujemy, jakie produkty i substancje mogą zwiększać efektywność w sporcie.