Współczesna Dietetyka | 54/2024
Szanowni Państwo, Oddaję w Państwa ręce czwarty numer „Współczesnej Dietetyki” wydany w 2024 roku.
W wakacyjnym numerze czasopisma poruszono wiele tematów istotnych dla praktykującego dietetyka. Tematem numeru jest Dieta w niewydolności serca. Przedstawiono, w tym artykule najnowsze rekomendacje towarzystw naukowych dotyczących profilaktyki. Jest to ważne, bowiem choroby układu sercowo-naczyniowego mimo postępu medycyny w dalszym ciągu stanowią główną przyczynę śmierci w Polsce i Europie. Co raz częściej diagnozowana jest insulinnoporność, której nie można bagatelizować ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Dla praktykującego dietetyka klinicznego niezmiernie ważne są zalecenia dotyczące dietoterapii biegunek, zwłaszcza w onkologii.
W okresie letnim częściej diagnozowana jest hiponatremia, jest to stan zagrażający życiu. Objawy, przyczyny i postępowanie dietetyczne zostały opisane w case study. Nie tylko zaburzenia elektrolitowe, ale także niedobór tiaminy mogą powodować zaburzenia neurologiczne, co zostało także opisane w najnowszym numerze. Mimo rekomendacji dotyczących suplementacji witaminy D w populacji, stwierdza się jej niedobory w populacji dziecięcej. Przyczyniać się one mogą do wystąpienia zaburzeń neurologicznych, w tym padaczki.
Z kolei wywiad z nefrolog, prof. dr hab. n. med. Sylwią Małgorzewicz wskazuje na częsty problem niedożywienia u pacjentów z przewleką niewydolnością nerek.
W czerwcu bieżącego roku w Poznaniu odbyła się Ogólnopolska konferencja organizowana przez „Współczesną Dietetykę”, w związku z tym zostanie przedstawiona krótka relacja z tego istotnego wydarzenia dla praktykujących dietetyków.
Dopełnienie numeru stanowią artykuły dotyczące polskich superfoods, owoców, które są niedoceniane, natomiast charakteryzują się wysokim potencjałem prozdrowotnym. Należą do nich między innymi malina, aronia, czarny bez a także olej z rokitnika zwyczajnego. W okresie wakacyjnym owoce są łatwo dostępne, dlatego mając wiedzę na temat ich właściwości z chęcią wprowadzić je można do codziennego jadłospisu swojego i pacjentów.
Zachęcam do lektury,
dr n. med. Aneta Kościołek