Współczesna Dietetyka | 43/2022
Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 roku w Polsce odnotowano 1463 zachorowania na nowotwory złośliwe wątroby. Choć pierwotne i wtórne nowotwory wątroby nie występują zbyt często, to ze względu na złe rokowania charakteryzują się dużą śmiertelnością. Do nowotworów złośliwych zlokalizowanych przy wątrobie należą również: rak dróg żółciowych i rak pęcherzyka żółciowego. Nowotwory, tak jak i inne choroby wątroby, wymagają specjalnych zaleceń żywieniowych na każdym etapie choroby. Trzeba o tym pamiętać zarówno na etapie profilaktyki nowotworowej, w trakcie trwania leczenia (podczas radio- i chemioterapii) oraz przed i po zabiegu operacyjnym. W przypadku każdego pacjenta onkologicznego istotne jest, by stale monitorować stan odżywienia chorego, by w porę ustrzec go przed niedożywieniem. Jak skutecznie wspierać dietą pacjentów z nowotworami wątroby i dróg żółciowych? Jak planować żywienie w zależności od metody leczenia? Na te i inne pytania odpowiadamy w temacie numeru: Żywienie chorych na nowotwory wątroby i dróg żółciowych, napisanym przez dr n. med i n. o zdr. Magdalenę Jodkiewicz oraz dr n. med i n. o zdr. Agnieszkę Surwiłło-Snarską.
Ponadto w 43. numerze „Współczesnej Dietetyki” nie zabraknie również tematów z dietetyki klinicznej. Bierzemy pod lupę najnowsze wytyczne postępowania u chorych na otyłość. Celem tych zaleceń jest rozpowszechnienie wśród lekarzy i pracowników ochrony zdrowia kluczowej wiedzy na temat leczenia otyłości i jej powikłań.
Przyglądamy się ponadto zaleceniom dietoterapii w atopowym zapaleniu skóry oraz chorobie refluksowej przełyku. Nie zabraknie też praktycznej wiedzy dla dietetyków sportowych. W artykule o nawodnieniu w biegach długodystansowych wskazujemy, w jaki sposób odpowiednia strategia podawania płynów może wspomóc sukces nie tylko profesjonalnych biegaczy, ale także amatorów podczas zawodów.
W bieżącym wydaniu, w dziale „Psychodietetyka”, rozważaniu poddaliśmy temat ciałożyczliwości w gabinecie dietetyka. Pacjenci z nadmierną masą ciała często trafiają do gabinetu dietetyka z nieprzychylnym stosunkiem do siebie i swojego wyglądu. W artykule psycholog Agata Głyda przedstawia praktyczne wskazówki, w jaki sposób wspierać pacjenta w procesie zmiany, ucząc jednocześnie ciałożyczliwości i wyrozumiałości.
Redaktor prowadząca
Sylwia Leszczyńska