Współczesna Dietetyka | 35/2021
OD REDAKCJI
Dane epidemiologiczne wskazują na rosnącą liczbę osób doświadczających zaburzeń odżywiania. Izolacja społeczna w trakcie pandemii miała duży wpływ na psychikę, zwłaszcza dzieci. Liczba oczekujących na pomoc wzrosła czterokrotnie w stosunku do tych samych miesięcy na rok przed pandemią. To dane z Wielkiej Brytanii, ale w Polsce problem ten jest także zauważalny. Obserwujemy to również w gabinetach dietetycznych. Zauważyłam istotny wzrost liczby nowych pacjentów z zaburzeniami odżywiania w mojej poradni – w Instytucie Sanvita, zwłaszcza młodych osób, często w wieku szkolnym, u których zachowania charakterystyczne dla ZO zaczęły się pojawiać podczas pierwszej izolacji, dając konsekwencje, w tym pogorszenie stanu odżywienia, i tym samym zwiększoną częstotliwość wizyt w późniejszym okresie. Skłoniło nas to do opracowania ważnego tekstu i tematu numeru jednocześnie „Dietetyk wobec zaburzeń odżywiania. Bulimia”, w którym podkreślamy współpracę specjalistów w leczeniu ZO i elementy wspierające opiekę dietetyczną nad pacjentami z ZO.
Ciekawym artykułem wartym polecenia w bieżącym wydaniu jest niewątpliwie tekst o gamifikacji w gabinecie dietetycznym: „Wygraj zdrowie”, czyli o tym, dlaczego szukając nowych narzędzi wspierających proces zmiany, warto skierować swoją uwagę w stronę przemysłu rozrywkowego, a dokładniej – gier.
W dziale „Dietetyka onkologiczna” kolejny tekst z zakresu żywienia w nowotworach, tym razem o raku żołądka. Wracamy też do tematu Hashimoto, bo wciąż jest o czym pisać, a osoby z zaburzeniami funkcji tarczycy to po części pacjenci gabinetów dietetycznych. Zachęcam więc do aktualizacji wiedzy z zakresu dietetyki i dziedzin pokrewnych.
Zachęcam do lektury
redaktor prowadząca
Sylwia Leszczyńska