menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

mgr Paulina Chrzan

Absolwentka kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dietetyk w Rehasport Clinic w Poznaniu. Specjalizuje się w zakresie żywienia kobiet w ciąży i laktacji, żywienia podczas choroby Hashimoto oraz PCOS, w zespole jelita drażliwego oraz w żywieniu sportowców. Szczególnym zainteresowaniem darzy sporty zespołowe oraz gotowanie, czego efekty publikuje na łamach autorskiego bloga.

Article image

NOWOŚCI W ŻYWNOŚCI

Sterole roślinne w diecie człowieka

Od kilku lat jednym z głównych problemów zdrowotnych dla całego świata, rzutującym na większość przypadków śmiertelnych, są choroby sercowo- -naczyniowe. Wieloletnie badania wykazały, iż jednym z najlepszych środków terapeutycznych oraz prewencyjnych jest zmiana stylu życia, a więc zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. W ostatnim czasie pojawiły się jednak doniesienia o zbawiennej roli również steroli roślinnych, a produkty w nie wzbogacone zaczęły zapełniać półki sklepowe. Jednak czy sterole słusznie są uznawane za tak wielkie dobro dla zdrowia płynące z roślin?

czytaj dalej
Article image

WARTO WIEDZIEĆ

Właściwości zdrowotne i odżywcze oleju rzepakowego

Tłuszcze są składnikami diety, które pojawiają się na naszych talerzach każdego dnia. Są zarówno komponentami produktów spożywczych, jak i produktami dodawanymi w celu wzbogacenia smaku gotowego dania czy też wykorzystywanymi surowcami w przygotowywaniu potraw podczas procesów obróbki. Jednym z najczęściej używanych olei roślinnych w polskich domach jest olej rzepakowy, wokół którego od dawna krążą mity. Według części jest to jeden z najlepszych źródeł tłuszczu, natomiast inni unikają go pełni obaw. Sprawdzamy, jak klasyfikuje się olej rzepakowy według najnowszej literatury.

czytaj dalej
Article image

LECZENIE NADWAGI I OTYŁOŚCI

Olej rzepakowy jako element diety a otyłość i określone parametry zdrowotne

Olej rzepakowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych tłuszczów wśród populacji polskiej. Dodatkowo jest to produkt masowo produkowany w naszym kraju. Od dawna zastanawiano się nad tym, czy jest on korzystniejszy, a może mniej korzystny dla zdrowia od popularyzowanych tłuszczów, tj. oliwa z oliwek czy olej z amarantusa? Wiadomo, iż nadaje się zarówno do spożycia na surowo, jak i do smażenia. Oczywiście dawne procesy produkcji wiązały się ze znacznym ograniczeniem zawartości komponentów w finalnym produkcie, jednak postęp technologiczny pozwala obecnie na otrzymywanie wysokiej jakości produktu z bardzo dobrym składem. Idealnie nadaje się jako dodatek do ciast, dzięki czemu są one bardziej puszyste i wilgotne. Jak jako element diety wpływa na zdrowie i przede wszystkim jak oddziałuje na pacjentów z otyłością?

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA SPORTOWA

Sport a dieta bez mięsa

Analizując dane statystyczne, łatwo można zauważyć, iż w ciągu ostatnich lat wzrasta świadomość społeczna na temat zdrowego stylu życia. Coraz większa liczba osób decyduje się ponadto na aktywność i rozpoczyna trenowanie różnorodnych dyscyplin sportowych. W środowisku zawodników niezwykle popularnym mitem żywieniowym jest fakt, iż dieta sportowca musi obfitować w produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym przede wszystkim mięso. Z uwagi natomiast na dobro środowiska, poglądy czy też inne czynniki wiele osób decyduje się na dietę eliminującą mięso z własnej diety. Poznaj skutki takich restrykcji żywieniowych.

czytaj dalej
Article image

Z GABINETU DIETETYKA

DHA składnikiem istotnym na każdym etapie życia

Kwas dokozaheksaenowy jest tłuszczem niezwykle istotnym dla człowieka na każdym etapie życia. Umożliwia zarówno prawidłowy rozwój płodu, funkcjonowanie i dalsze rozwijanie się, jak i długotrwałe utrzymanie funkcji poznawczych i profilaktykę niektórych chorób. Bez wątpienia warto zadbać o jego odpowiednią ilość w codziennej diecie i przekonać się o szczegółowym wpływie na ustrój.

czytaj dalej
Article image

WARTO WIEDZIEĆ

Rola steroli roślinnych w postępowaniu w dyslipidemii i zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym

Choroby sercowo-naczyniowe to jedna z głównych przyczyn zgonów ludzi na całym świecie. Schorzenia te dotykają coraz większą liczbę osób i niestety odsetek młodych chorych jest również rosnący. Zgodnie z szacunkami są one przyczyną jednego na trzy zgony w USA oraz jednego na cztery zgony w Europie. Właśnie z tego względu należy położyć szczególny nacisk na profilaktykę, nawet od najmłodszych lat i dbałość o to, by minimalizować ryzyko zwłaszcza u osób powyżej 40. roku życia, u których zaczynają objawiać się owe przypadłości bardzo często.

czytaj dalej
Article image

CIĄŻA, KARMIENIE, PŁODNOŚĆ

Endometrioza a dieta

Na przełomie ostatnich lat odnotowano znaczące zmiany w stylu życia człowieka, które niosą za sobą niekorzystne konsekwencje zdrowotne. Schorzenia metaboliczne i inne choroby zależne od sposobu żywienia i braku aktywności fizycznej, zaczęły stanowić istotny odsetek przyczyn śmiertelności ludzi na świecie. Poza tym coraz częściej mamy do czynienia z różnego rodzaju przypadłościami, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia lub które stanowiły niewielki odsetek przypadków. Jedną z coraz częściej spotykanych chorób wśród kobiet jest endometrioza, której patofizjologia nie jest jeszcze dobrze poznana.

czytaj dalej
Article image

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Problemy żołądkowo-jelitowe a biegi długodystansowe

Bieganie od jakiegoś czasu stało się niezwykle popularną dyscypliną. W związku z tym zjawiskiem równie dużym zainteresowaniem cieszą się maratony, a ich uczestników z roku na rok jest coraz więcej. Poza skutkami zdrowotnymi zwiększonej aktywności, oczywiście pozytywnymi, wśród niektórych uczestników zaczęto zauważać nieprzyjemne symptomy. Jedną z takich dolegliwości okazują się te ze strony układu pokarmowego.

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA SPORTOWA

Mikrobiota jelitowa a wysiłek fizyczny

Wysiłek fizyczny niesie ze sobą wiele rozmaitych korzyści zdrowotnych. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie odnośnie do mikrobiomu jelitowego i jego znaczenia w funkcjonowaniu całego organizmu. Biorąc pod uwagę wpływ aktywności fizycznej na organizm, rozpoczęto również analizować jej oddziaływanie na modulację mikrobioty. Czy regularny wysiłek fizyczny wiąże się z polepszeniem stanu mikroflory naszych jelit – w niniejszym artykule dokonano analizy danych na ten temat.

czytaj dalej
Article image

CIĄŻA, KARMIENIE, PŁODNOŚĆ

Wpływ zaburzeń odżywiania podczas ciąży na matkę i dziecko

Nie od dziś wiadomo, że styl życia ma wpływ na przebieg ciąży, rozwój płodu oraz zdrowie matki i dziecka zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Zaburzenia odżywiania niosą za sobą negatywne skutki zdrowotne dla chorych, jednak kobiety ciężarne są szczególnie narażone na nieprzyjemne konsekwencje związane z występowaniem owych schorzeń, które wiązać mogą się nie tylko z wystąpieniem komplikacji, ale także śmierci zarówno dziecka, jak i matki.

czytaj dalej