Współczesna Dietetyka | 34/2021
OD REDAKCJI
Cukrzyca typu 1 jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych rozpoznawanych w dzieciństwie, jest też najpopularniejszym schorzeniem metabolicznym w tej grupie wiekowej. Choć znacznie rzadziej obserwujemy występowanie cukrzycy typu 2 u dzieci i młodzieży, to w ostatnich latach odnotowuje się wzrost zapadalności również na ten typ cukrzycy nie tylko u dorosłych. Dlatego w bieżącym wydaniu poświęcamy Temat numeru właśnie tej chorobie i modyfikacjom stylu życia, w tym żywienia, dzieci z cukrzycą.
Dodatkowo polecam Państwa uwadze artykuł o mięśniakach macicy, które najczęściej diagnozuje się u kobiet w wieku prokreacyjnym podczas rutynowego badania ginekologicznego, a leczone są w sposób operacyjny lub zachowawczy. Dla dietetyków temat ten jest istotny, gdyż sugeruje się, że składniki diety mogą wpływać na ryzyko mięśniaków macicy przez modyfikowanie metabolizmu endogennych hormonów. W artykule znajdą Państwo przegląd badań na ten temat, a także informacje, jakie produkty w diecie mogą działać pozytywnie lub negatywnie w kontekście ryzyka mięśniaków macicy oraz o postępowaniu dietetycznym u kobiet nie tylko zmniejszającym ryzyko, ale również w leczeniu mięśniaków macicy.
W zakresie dietetyki onkologicznej kontynuujemy cykl artykułów dotyczących roli diety w określonych nowotworach. Tym razem dokładnie analizujemy nowotwory głowy i szyi, stanowiące 5–6% nowotworów złośliwych w Polsce i częściej dotyczące mężczyzn niż kobiet. Jakie są czynniki zwiększające i zmniejszające ryzyko rozwoju nowotworów głowy i szyi? Dlaczego interwencja żywieniowa jest nieodłącznym elementem leczenia? Jak powinno wyglądać żywienie w trakcie radiochemioterapii, po operacji nowotworów głowy i szyi? Piszą o tym specjaliści dietetyki z Poradni Chorób Metabolicznych Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
I na koniec – dietetycy pracujący z kobietami w ciąży – nie omińcie artykułu o ziołach w ciąży, w którym znajdziecie surowce roślinne wg monografii ESCOP, zaliczane do określonych kategorii bezpieczeństwa stosowania w czasie ciąży.