Książka Agaty Głydy – znanej w internecie jako @psycholog_na_diecie – to pozycja niezwykle potrzebna w dzisiejszych pełnych niepokoju i wyśrubowanych oczekiwań czasach. Łączy rzetelną wiedzę psychodietetyczną i psychologiczną, przekazując treści w niezwykle przyjazny i empatyczny sposób.
W Internecie łatwo można odnaleźć aktualne wytyczne prezentowane w postaci tzw. schematów żywie- nia niemowląt, które w klarowny sposób pokazują, kiedy należy wprowadzić nowe pokarmy do diety dziecka. Te wytyczne podyktowa- ne są aktualnymi badaniami naukowymi, które od- powiadają na pytania, jakie są potrzeby żywieniowe dziecka w danym miesiącu życia, a także jaki czas wprowadzania danego pokarmu zmniejszy ryzyko wystąpienia alergii na białka, które się w nim znaj- dują. Pomimo jasnego przedstawienia grafi cznego rodzice czują potrzebę zgłaszania się do dietety- ków, aby wyjaśnić wątpliwości, co do poprawności własnej interpretacji schematu lub zweryfi kowania, czy spożywane przez dziecko ilości są adekwatne do jego potrzeb. W jeszcze trudniejszej sytuacji są rodzice niemowląt, którzy z różnych powodów de- cydują się stosować diety alternatywne, o których nie wspominają powszechnie dostępne schematy żywienia niemowląt.W Internecie łatwo można odnaleźć aktualne wytyczne prezentowane w postaci tzw. schematów żywie- nia niemowląt, które w klarowny sposób pokazują, kiedy należy wprowadzić nowe pokarmy do diety dziecka. Te wytyczne podyktowa- ne są aktualnymi badaniami naukowymi, które od- powiadają na pytania, jakie są potrzeby żywieniowe dziecka w danym miesiącu życia, a także jaki czas wprowadzania danego pokarmu zmniejszy ryzyko wystąpienia alergii na białka, które się w nim znaj- dują. Pomimo jasnego przedstawienia grafi cznego rodzice czują potrzebę zgłaszania się do dietety- ków, aby wyjaśnić wątpliwości, co do poprawności własnej interpretacji schematu lub zweryfi kowania, czy spożywane przez dziecko ilości są adekwatne do jego potrzeb. W jeszcze trudniejszej sytuacji są rodzice niemowląt, którzy z różnych powodów de- cydują się stosować diety alternatywne, o których nie wspominają powszechnie dostępne schematy żywienia niemowląt.
Żywienie dziecka, gdy jest jeszcze niemowlęciem, jest dla rodziców bardzo ważnym aspektem opieki nad nim. Jednocześnie rodzice mierzą się z obawami, czy na pewno zapewniają dziecku prawidłowy rozwój poprzez adekwatne do potrzeb żywienie. W prasie i mediach dużo pisze się na temat tzw. programowania żywieniowego w okresie pierwszych 1000 dni życia, kiedy to kształtują się wszelkie tkanki i układy, w tym układ nerwowy, którego prawidłowa praca determinuje całe późniejsze funkcjonowanie dziecka. Nic więc dziwnego, że rodzice czują dużą odpowiedzialność i chcą jak najlepiej wykonać swoje zadanie.