Współczesna Dietetyka | 33/2021
OD REDAKCJI
Trudno pominąć fakt, że pandemia COVID-19 sprzyja pandemii otyłości. Sytuacji nie ułatwiły lockdown, zamknięte siłownie i baseny, zbyt mała liczba kroków zarejestrowana na krokomierzu, generalnie ograniczona aktywność ruchowa przy niekoniecznie ograniczonej kaloryczności posiłków. Dodatkowo zajadanie stresu, gdy przeżywamy trudne emocje i tracimy poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie z ostatnich danych wiemy, że osoby z otyłością, u których zdiagnozowano COVID-19, były o 113% bardziej narażone na pobyt w szpitalu w porównaniu do osób o prawidłowej masie ciała, co pokazuje metaanaliza, w której zebrano dane od 399 000 pacjentów, opublikowana w „Obesity Reviews”. Obecnie naukowcy sugerują też, że szczepionka przeciw koronawirusowi może być mniej skuteczna u osób z BMI > 30.
Od dawna wiemy, że otyłość to nie tylko problem estetyczny, związany z nadmiarem tkanki tłuszczowej, a tkanka tłuszczowa to nie tylko miejsce magazynowania tłuszczu, to również narząd endokrynny i modulator funkcji odpornościowych. Otyłość związana jest z szeregiem powikłań i zwiększoną częstością występowania chorób, również chorób przewodu pokarmowego, co obserwujemy w gabinetach dietetycznych pośród pacjentów zgłaszających się do specjalistów żywienia. I właśnie o tej zależności piszemy szerzej w temacie numeru. W osobnym artykule przygotowaliśmy podsumowanie rekomendacji ESPEN o postępowaniu żywieniowym u pacjentów z COVID-19.
W bieżącym numerze zamieszczamy także aktualne informacje dotyczące czynników żywieniowych mających wpływ na ryzyko zachorowania na raka piersi oraz nowe dane o roli diety w terapii trądziku. Jako specjaliści żywienia wiemy, że są sytuacje, kiedy dietoterapia wymaga dodatkowo zastosowania suplementacji. Czym się kierować, wybierając określone suplementy – na to pytanie odpowiada farmaceuta. Polecam też wywiad z dr Katarzyną Wolnicką – kierownikiem Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, która odpowiada na pytania dotyczące zdrowego odżywiania.
Zachęcam do lektury!
redaktor prowadząca
Sylwia Leszczyńska