menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

Paulina Jeleniewicz-Karpierz

Absolwentka Wydziału Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pracuje w branży badań klinicznych, wspierając ich przebieg i rozwój od strony administracyjnej. Dodatkowo uzupełnia swoje doświadczenie w branży aptecznej, dyżurując w Aptece z Uśmiechem.

Article image

Z GABINETU DIETETYKA

Jod jako istotny mikroelement w organizmie

Jod to niezwykle istotny mikroelement niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W środowisku naturalnym jest szeroko rozpowszechnionym pierwiastkiem, jednak jego rozmieszczenie na ziemi jest dość nierównomierne. W wielu regionach ze względu na liczne zlodowacenia, powodzie i erozje doszło do jego zubożenia w glebach powierzchniowych. 75% źródła atmosferycznego jodu powstaje w wyniku uwalniania nieorganicznego jodu oceanicznego. Jony jodkowe utleniając się do jodu pierwiastkowego ulatniają się do atmosfery skąd wracają wraz z deszczem do gleby. Pomimo to obieg jodu w wielu regionach jest niepełny i powolny, co prowadzi do ubytku jodu w glebie, roślinności uprawianej na tych terenach i wodzie pitnej, w konsekwencji przyczynia się do niezwykle groźnego dla populacji niedoboru jodu1.

czytaj dalej
Article image

Z GABINETU DIETETYKA

SKUTECZNE I BEZPIECZNE PRZYJMOWANIE SUPLEMENTÓW DIETY

Liczba kupowanych przez pacjentów suplementów diety, bez względu na wiek, stale rośnie. Jednak czy ich przyjmowanie daje korzystne efekty zdrowotne? Czy brane właściwie, zapobiegają niedoborom witamin i składników mineralnych? Czy ich stosowanie jest bezpieczne i nie prowadzi do istotnych interakcji z przyjmowanymi jednocześnie produktami leczniczymi?

czytaj dalej
Article image

Z GABINETU DIETETYKA

Suplementy multiwitaminowe, na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Poruszając temat wyboru odpowiednich suplementów multiwitaminowych dostępnych obecnie na rynku, dyskusję należy rozpocząć od omówienia samej definicji suplementu. Zgodnie z nią, celem stosowania suplementów jest zapobieganie niedoborom składników odżywczych. Grupami referencyjnymi, u których występuje zwiększone na nie zapotrzebowanie są: dzieci, kobiety w ciąży, wyczynowi sportowcy, dorośli po 50. roku życia oraz osoby zmagające się z zaburzeniami wchłaniania w wyniku chorób układu pokarmowego. Czym jednak kierować się, wybierając drogę suplematacji?

czytaj dalej