Współczesna Dietetyka | 50/2023
Szanowni Państwo,
zbliża się koniec 2023 roku – jest to czas zarówno podsumowań, jak i planowania przyszłości. W październiku zostałam redaktor prowadzącą „Współczesnej Dietetyki”. Podczas współpracy z wydawnictwem starałam się, aby czasopismo odpowiadało na potrzeby czytelników.
Jako redaktor prowadząca zamierzam wybierać zagadnienia, z którymi sama chętnie bym się zapoznała, i dzięki którym odświeżyłabym swoją wiedzę. Mam nadzieję, że „Współczesna Dietetyka” w dalszym ciągu będzie służyć osobom zajmującym się zawodowo dietetyką i żywieniem ludzi, a w konsekwencji przyczyniać się do skutecznej pomocy pacjentom.
Niniejszy numer „Współczesnej Dietetyki” zawiera między innymi najnowsze zalecenia dotyczące kwasów omega-3 jak i immunożywienia w onkologii. Są to ważne tematy ze względu na wysoką zapadalność społeczeństwa na choroby onkologiczne. Dotąd niedoceniane wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, jak się okazało, odgrywają istotną rolę w procesie leczenia chorych. Częstym pacjentem w gabinecie dietetyka jest osoba ze schorzeniami przewodu pokarmowego, a zwłaszcza jelit. W obecnym numerze opisano zalecenia żywieniowe w zaburzeniach czynnościowych u dzieci, a także post-COVID IBS oraz suplementację w MAFLD. Tematykę schorzeń układu pokarmowego dopełniają najnowsze wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego dotyczące postępowania z pacjentem z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Przeanalizowano również problem cukrzycy w okresie ciąży oraz potencjalne ryzyko dla rozwijającego się płodu. Wskazano jednakże na potencjalnie prewencyjny wpływ inozytolu na występowanie cukrzycy u kobiet w ciąży. Z kolei dla dietetyków sportowych przedstawiono zalecenia suplementacji kofeiną.
Zachęcam do lektury,
dr n. med. Aneta Kościołek