Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nie dotyczy tylko układu oddechowego, może obejmować także inne narządy, w tym przewód pokarmowy (np. brak apetytu, ból brzucha, nudności, wymioty, zmiana konsystencji stolca, uszkodzenie trzustki lub wątroby)1. Dostrzega się coraz więcej danych dotyczących powikłań związanych z chorobą COVID-19, jednym z nich jest post-COVID-19 zespół jelita nadwrażliwego2. Post-COVID-19 IBS może dotyczyć nawet 10,1%, do głównych czynników ryzyka należą: płeć żeńska, młodszy wiek, wcześniejsza antybiotykoterapia, despresja lub lęk, somatyzacja, neurotyczność oraz kliniczne wskaźniki chorób zapalnych jelit3,4.
CHARAKTERYSTYKA SELENU
Selen to mikroelement niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest on składnikiem dwóch bardzo ważnych aminokwasów: selenometioniny oraz selenocysteiny, które uczestniczą w budowie białek enzymatycznych – selenoprotein1,2. To duża grupa związków, których rola nie została jeszcze całkowicie poznana. Wiadomo jednak, że mają one istotny wpływ na wiele procesów metabolicznych. Uczestniczą w przemianach hormonalnych, procesach immunologicznych, detoksykacji organizmu po zatruciu metalami ciężkimi, a także biorą udział w różnicowaniu komórek. Selen stanowi centrum aktywne peroksydazy glutationowej, która katalizuje redukcję nadtlenku wodoru, chroniąc tym samym organizm przed niekorzystnym działaniem reaktywnych form tlenu. Najwyższą aktywność peroksydazy glutationowej stwierdza się w wątrobie, co związane jest z procesami detoksykacyjnymi, zachodzącymi w tym narządzie, oraz we krwi i w płucach. Niedobór selenu zaburza liczne procesy metaboliczne zachodzące w organizmie i w rezultacie może predysponować do rozwoju niektórych chorób3,4.
Selen jest mikroelementem, który pełni wiele istotnych funkcji. Szczególnie interesujący jest fakt, że pierwiastek ten może wchodzić w różne interakcje z metalami ciężkimi, zarówno tymi o szkodliwym działaniu, jak również z cynkiem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Suplementacja selenem zyskuje coraz większe znaczenie i prawdopodobnie może wykazywać działanie ochronne w wielu aspektach, takich jak np. narażenie na rtęć czy patogeneza niektórych nowotworów.