Współczesna Dietetyka | 46/2023
Od kilku lat przybywa pacjentów chorujących na otyłość, którzy szukają pomocy w gabinecie lekarza. Coraz częściej w procesie leczenia bierze udział cały zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą także dietetyk, fizjoterapeuta oraz psycholog. Terapia otyłości wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości z 2022 roku powinna uwzględniać kompleksowe podejście, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych, skutecznych i bezpiecznych form terapii. Jedną z nich jest farmakoterapia. Jednocześnie, do uznanych metod leczenia otyłości należy leczenie operacyjne. Żadna z tych metod nie jest konkurencyjna w stosunku do żywieniowej terapii otyłości, przeciwnie, wszystkie metody wzajemnie się uzupełniają. Jak wspomóc żywieniowo pacjenta podczas farmakoterapii choroby otyłościowej? Na co zwrócić uwagę pracując z pacjentem w okresie prehabilitacji bariatrycznej? Jak wygląda rekomendowany algorytm postępowania dietetycznego z pacjentem po operacji? Odpowiedzi na niniejsze pytania znajdziecie Państwo w wywiadzie będącym tematem wydania – z dr Matyldą Kręgielską-Narożną – dietetykiem i członkinią PTLO.
Polecam uwadze ciekawe zagadnienia o zakażeniu wirusowym zapaleniem wątroby typu E, algach i zdrowiu metabolicznym, suplementacji beta-alaniną w sporcie czy nieorganicznych uwarunkowaniach trudności w karmieniu dzieci.
Pozostając przy tematyce choroby otyłościowej, pragnę zaprosić Państwa także na II edycję Konferencji organizowanej przez redakcję, która odbędzie się 17 czerwca br. w Poznaniu. Tym razem temat przewodni spotkania to: Współczesna Dietetyka o powikłaniach otyłości. Już niebawem wystartują zapisy na konferencję na stronie www.konferencja.wspolczesnadietetyka.pl. Serdecznie Państwa zapraszam!
Zachęcam do lektury.
Ania Gadzińska-Kryjak
Redaktorka naczelna