menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

dr n. biomed. Joanna Jurek

Doktor nauk biomedycznych ze specjalizacją w immunologii i żywieniu człowieka. Absolwentka studiów biomedycznych na Ulster University w Wielkiej Brytanii. Joanna posiada doświadczenie badawcze w badaniach klinicznych skupiających się na roli diety oraz mikrobioty człowieka. Aktywnie dzieli się wiedzą na łamach czasopism fachowych oraz podczas szkoleń. Współpracuje z partnerami przemysłowymi wdrażając najświeższe innowacje w dziedzinie żywienia człowieka i suplementacji.

Article image

Z GABINETU DIETETYKA

Zastosowanie probiotyków w leczeniu przewlekłego zmęczenia

Zespół chronicznego zmęczenia (ang. Chronic Fatigue Syndrome ME/CFS) jest jednym z przykładów wieloukładowych i wyniszczających chorób o nieznanej przyczynie, które charakteryzują się ogólnym niskim samopoczuciem związanym z wysiłkiem i chronicznym wyczerpaniem. Uczucie przewlekłego uporczywego zmęczenia fizycznego i psychicznego, które nie ustępuje po odpoczynku czy śnie znacząco wpływają na zdolność do codziennego funkcjonowania, w tym także na zdrowie psychiczne i zmniejszoną produktywność.

czytaj dalej
Article image

TEMAT NUMERU

Psychobiotyki jako wsparcie w leczeniu zaburzeń psychicznych

Na podstawie dowodów naukowych potwierdzających powiązania pomiędzy mikrobiotą jelitową a funkcjonowaniem mózgu i funkcjonowaniem układu nerwowego wykorzystanie wyselekcjonowanych szczepów probiotycznych może przyczynić się do ogólnej poprawy stanu zdrowia psychicznego. „Psychobiotyki” to niedawno wyodrębniona, nowa grupa probiotyków, których regularna suplementacja może przynieść liczne korzyści w zakresie zdrowia psychicznego, zwłaszcza w leczeniu niektórych objawów stresu, lęku i depresji [Pirbaglou i wsp., 2016].

czytaj dalej
Article image

SUPERFOODS

Algi i zdrowie metaboliczne

Zachodni styl życia, charakteryzujący się powszechnym spożyciem wysokoprzetworzonej żywności, niską aktywnością fizyczną, pogroszoną jakością snu oraz przewlekłą ekspozycją na narastający stres, przy obecności pewnych predyspozycji genetycznych znacząco zwiększa ryzyko zaburzeń metabolicznych, obejmujących problemy z zachowaniem odpowiedniego poziomu glukozy we krwi oraz profilu lipidowego.
Algi morskie, będące popularnym pokarmem w krajach azjatyckich, okazują się źródłem wielu składników odżywczych i związków funkcjonalnych, jak np. polifenole, kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki mineralne, które wykazują korzystny wpływ na status zdrowia metabolicznego.

czytaj dalej
Article image

IMMUNOŻYWIENIE

Suplementacja dietetyczna u pacjentów z chorobą Hashimoto

Rosnące zainteresowanie wykorzystaniem suplementacji dietetycznej w leczeniu pacjentów z przewlekłymi zaburzeniami o podłożu zapalnym, jak choroba Hashimoto cieszy się dużym powodzeniem z uwagi na potencjał do poprawy ogólnego stanu zdrowia, a także wspomagania farmakologicznego. Niestety, pomimo wielu przeprowadzonych dotychczas badań naukowych wskazujących na zaangażowanie poszczególnych składników dietetycznych w prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, nadal brakuje szczegółowych wytycznych, jakie suplementy dietetyczne warto rozważyć u pacjentów z Hashimoto.

czytaj dalej
Article image

Z GABINETU DIETETYKA

Dieta przeciwzapalna. Jak, ile i co jeść, aby uzyskać najlepsze efekty przeciwzapalne?

Głównym zadaniem reakcji zapalnej w organizmie jest obrona organizmu przed szkodliwym działaniem środowiska spowodowanym np. infekcją bądź ekspozycją na toksyny lub zanieczyszczenia. Proces zapalny poprzez aktywowanie odpowiedzi ze strony układu immunologicznego umożliwia eliminację negatywnego czynnika i naprawę tkanek. Stan zapalny może zostać wywołany przez infekcje wirusowe i bakteryjne, jak również urazy lub reakcje alergiczne. Niestety, jeśli utrzymuje się on dłuższy czas (przewlekły stan zapalny), może być przyczyną wielu poważnych zaburzeń, które nieleczone mogą doprowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, a także chorób autoimmunologicznych, a nawet nowotworów.

czytaj dalej
Article image

LECZENIE NADWAGI I OTYŁOŚCI

Suplementacja dietetyczna w procesie odchudzania

Otyłość, określana jako nadmierne nagromadzenie tłuszczu i przerost tkanki tłuszczowej w organizmie, jest przewlekłym schorzeniem, którego podstawową przyczyną okazuje się brak równowagi pomiędzy balansem energetycznym diety i nadwyżką spożywanych wraz z pokarmem kalorii. Nadwaga i otyłość są czynnikami ryzyka dla zaburzeń metabolicznych, które nieleczone mogą doprowadzić do powstania chorób przewlekłych, jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia i niektóre rodzaje nowotworów3.

czytaj dalej
Article image

CIĄŻA, KARMIENIE, PŁODNOŚĆ

Probiotykoterapia kobiet ciężarnych. Jak suplementacja probiotyczna może wspierać zdrowie kobiety ciężarnej?

Prekoncepcja jest ważnym okresem w życiu kobiety, który w znaczący sposób wpływa na przebieg ciąży oraz wyniki urodzeniowe, stąd też rosnące przekonanie, że zastosowanie strategii, jak suplementacja dietetyczna z udziałem probiotyków, podobnie jak i kwasu foliowego czy kwasów tłuszczowych omega-3, może poprawić status zdrowotny kobiety planującej ciążę w przyszłości i może pozytywnie wpłynąć na organizm przyszłej matki oraz jej dziecka po urodzeniu.

czytaj dalej
Article image

LECZENIE NADWAGI I OTYŁOŚCI

Standardy w terapii otyłości. Przegląd strategii dietetycznych

Podstawowym celem leczenia otyłości, jest nie tylko przywrócenie prawidłowej masy ciała, ale również zmniejszenie ryzyka występowania powikłań związanych z nadmierną wagą ciała. Jako pierwszą linię interwencji najczęściej wykorzystuje się interwencje zakładające wprowadzanie zmian w zakresie prowadzonego dotychczas stylu życia, w tym sposobu odżywiania, uprawianej formy aktywności fizycznej czy snu8.

 

czytaj dalej
Article image

Z GABINETU DIETETYKA

Choroby autoimmunologiczne u kobiet. SLE, łuszczyca, RZS, zespół Sjörgena – znaczenie czynników hormonalnych i dietetycznych

Szacuje się, że na całym świecie 4% ogólnej populacji zmaga się z co najmniej jedną chorobą autoimmunologiczną, niemniej jednak częstotliwość występowania, podobnie jak objawy i stopień nasilenia tych chorób znacząco różni się u mężczyzn i kobiet. Zjawisko to najczęściej tłumaczy się czynnikami genetycznymi, a także rozbieżnościami w zakresie hormonów płciowych, które jak się okazuje, również mogą wpływać na funkcjonowanie układu odpornościowego.

 

czytaj dalej
Article image

PSYCHODIETETYKA

Jak emocje wpływają na nasze wybory żywieniowe?

Wpływ emocji na codzienny sposób odżywiania jest różny i zwykle zależy od naszych indywidualnych cech, jak na przykład powściągliwość i umiejętność powstrzymania się od nadmiernego spożycia pokarmów, zwłaszcza tych o dużej smakowitości*, w odpowiedzi na nasilone emocje. Badania naukowe, oparte na teorii rozregulowanej pod wpływem emocji zdolności do przyjmowania pokarmu, wyraźnie wskazują na znaczenie różnic indywidualnych w obserwowanych efektach. Na przykład osoby będące pod wpływem stresu, zwłaszcza tego emocjonalnego, zazwyczaj spożywają większe ilości pokarmu niż w stanie relaksu1.


*Pokarmy o dużej smako­witości to między innymi wysokotłuszczowe i bogate w węglowodany produkty, jak chipsy, wyroby piekarnicze, ciasta, pączki.

 

czytaj dalej