Coraz częściej na opakowaniach produktów spożywczych można znaleźć zielono-żółto-pomarańczowo-czerwone oznakowanie w skali A–E. Jest to Nutri-Score, nowy system znakowania, stosowany w ramach znakowania wartością odżywczą z przodu opakowania. Z uwagi na coraz większą dostępność produktów oznakowanych tym systemem, stanowi on źródło zainteresowania konsumentów, a więc również pacjentów w gabinecie dietetycznym. Ten artykuł odpowiada na pytania: co to jest Nutriscore, jakie są jego założenia, jak go interpretować, a także czy posiada ograniczenia.
Na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie ekologią systematycznie wzrastało i wciąż rośnie. Wiele szkodliwych zachowań jest już eliminowanych, np. korzystanie z plastikowych słomek do picia, a inne, korzystne, są wdrażane, jak coraz popularniejsza segregacja śmieci. Natomiast w kwestii żywienia, chociaż produkty roślinne i ekologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, populacyjne zmiany zachodzą nieco mniej dynamicznie.
Zdrowie osobiste, całej populacji i naszej planety są ze sobą powiązane, a funkcjonujący wciąż model żywienia, tzw. zachodni, wpływa negatywnie na zdrowie we wszystkich tych obszarach. Istnieje jednak szereg działań, które można podjąć, aby dieta była uniwersalnie dobra – dla człowieka i planety, na której żyje.