Choroba Leśniowskiego-Crohna (ang. Crohn’s disease, CD) to – podobnie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego (ang. Ulcerative colitis, UC) oraz rzadziej spotykane, mikroskopowe i nieokreślone zapalenie jelita grubego – zaburzenie zaliczane do nieswoistych chorób zapalnych jelit (ang. Inflammatory Bowel Disease, IBD). Choroba ta wymaga szczególnego i indywidualnego podejścia dietetycznego. Dieta musi uwzględniać każdy etap choroby, by zapewnić pacjentowi dobrostan.
PODSTAWOWE INFORMACJE
Witamina D znana jest przede wszystkim z jej plejotropowego, czyli wszechstronnego działania, ale niestety również z powszechnego niedoboru w polskim społeczeństwie. Odkrycie receptora witaminy D w większości ludzkich komórek sugeruje jej rolę w wielu różnych układach i narządach organizmu.
Witamina D razem z A, E i K należą do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W praktyce oznacza to przede wszystkim, że mogą się one kumulować w organizmie, jeśli będą występować w nadmiarze, co z kolei może nieść za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne. Są magazynowane głównie w tkance tłuszczowej oraz w wątrobie. Nie wydalamy ich razem z moczem tak jak ma to miejsce w przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie (np. witamin z grupy B czy witaminy C). Ponadto witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą się prawidłowo przyswajać tylko w obecności właśnie tych makroskładników, czyli tłuszczów.
Rozróżniamy:
- Witaminę D2 (ergokalcyferol) – występującą naturalnie w roślinach i grzybach oraz
- Witaminę D3 (cholekalcyferol) występującą w produktach pochodzenia zwierzęcego1.
W artykule postaramy się przekazać najistotniejsze informacje na temat tej niezwykle ważnej dla naszego organizmu witaminy. Poruszymy kwestię zastosowania witaminy D w prawidłowym funkcjonowaniu układu kostnego, ale także jej roli w układzie odpornościowym i układzie krążenia. Odpowiemy na pytania dotyczące zalecanego spożycia i odpowiedniej suplementacji.