Prozdrowotne właściwości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w szczególności wielonienasyconych kwasów omega-3 (n-3 PUFA), zostały udowodnione zarówno w badaniach klinicznych jak i epidemiologicznych. Głównym źródłem kwasów omega-3 oprócz ryb i owoców morza są oleje roślinne, w tym olej rzepakowy. Dowiedziono, że spożycie kwasów omega-3 stanowi istotną rolę w profilaktyce przewlekłych chorób niezakaźnych, które są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.
Odgrywa ona m.in. istotą rolę w utrzymaniu równowagi energetycznej w ustroju, intensywnie metabolizuje substancje pozyskane z pokarmu, wpływa na przebieg procesów zapalnych i funkcjonowanie układu immunologicznego, reguluje ciśnienie tętnicze krwi, procesy łaknienia, a także stanowi doskonałą warstwę termoizolacyjną, która zapobiega utracie ciepła oraz osłania i amor - tyzuje narządy wewnętrzne przed wstrząsami i urazami1,2,3,4.
Tkanka tłuszczowa to zróżnicowany pod względem morfologicznym i czynnościowym narząd. Liczne badania naukowe udowodniły, że tkanka tłuszczowa bierze aktywny udział w regulacji wielu procesów fizjologicznych utrzymujących homeostazę środowiska wewnętrznego organizmu.