Tkanka tłuszczowa to zróżnicowany pod względem morfologicznym i czynnościowym narząd. Liczne badania naukowe udowodniły, że tkanka tłuszczowa bierze aktywny udział w regulacji wielu procesów fizjologicznych utrzymujących homeostazę środowiska wewnętrznego organizmu.
Przewlekłe choroby zakaźne dość często występują u pacjentów zgłaszających się do poradni dietetycznych. Do przewlekłych niezakaźnych chorób, które często wymagają dietoterapii pod okiem wykwalifikowanego dietetyka zalicza się m.in. takie choroby, jak: choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca czy choroby układu oddechowego (przewlekła choroba obturacyjna płuc) (POCHP). Udowodniono, w wielu badaniach, że niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie omega-3, obecne m.in. w olejach roślinnych, odgrywają istotną rolę zarówno w profilaktyce, jak i w samej terapii.
Prozdrowotne właściwości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w szczególności wielonienasyconych kwasów omega-3 (n-3 PUFA), zostały udowodnione zarówno w badaniach klinicznych jak i epidemiologicznych. Głównym źródłem kwasów omega-3 oprócz ryb i owoców morza są oleje roślinne, w tym olej rzepakowy. Dowiedziono, że spożycie kwasów omega-3 stanowi istotną rolę w profilaktyce przewlekłych chorób niezakaźnych, które są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.