Leczenie Żywieniowe | 2/2024
Drodzy Czytelnicy,
Z ogromną satysfakcją przekazujemy na Wasze ręce drugie wydanie czasopisma Leczenie Żywieniowe, które nie przypadkiem ukazuje się w czerwcu! Czujemy się zaszczyceni faktem, że magazyn będzie towarzyszył XXVI Zjazdowi i XXXVIII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu odbywającym się w dniach 13-15 czerwca 2024 r.
Dostrzegając potrzebę wczesnej interwencji żywieniowej u pacjentów zagrożonych niedożywieniem (już na etapie POZ), korzyści terapeutyczne wynikające ze wsparcia żywieniowego dla całościowego przebiegu leczenia oraz szanse, jakie daje współpraca lekarza POZ z dietetykiem w ramach opieki koordynowanej, niniejsze wydanie dedykujemy tematyce opieki nad pacjentem niedożywionym w podstawowej opiece zdrowotnej.
Powołany w lutym 2024 r. Parlamentarny Zespół ds. Leczenia Żywieniowego podkreśla potrzebę systemowego rozwiązania, na które składa się m.in. edukacja oraz budowanie świadomości na temat leczenia żywieniowego. Zwraca także uwagę na istotność prowadzenia oceny stanu odżywienia na każdym etapie leczenia, a tym samym przeciwdziałania niedożywieniu pacjentów już w czasie opieki ambulatoryjnej.
Podążając za tak postawionymi celami, w niniejszym wydaniu przygotowaliśmy obszerne omówienie ostatnich wytycznych dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej, w których ESPEN promuje aktywne zaangażowanie lekarzy rodzinnych w opiekę żywieniową; poruszyliśmy kwestię diagnozowania niedożywienia zgodnie z kryteriami GLIM oraz przywołaliśmy obowiązujące kwestionariusze do przesiewowej oceny stanu odżywienia. Sporo uwagi poświęcamy także diagnostyce sarkopenii i kacheksji nowotworowej oraz roli wsparcia żywieniowego w terapii przewlekłej choroby nerek oraz procesie gojenia ran.
Z redakcyjnymi pozdrowieniami,
Ania Gadzińska-Kryjak
Redaktorka naczelna