Leczenie Żywieniowe | 1/2024
Szanowni Państwo,
Z prawdziwą przyjemnością przekazuję na Państwa ręce pierwsze wydanie magazynu Leczenie Żywieniowe, dedykowane w całości interwencjom w zakresie żywienia pacjentów onkologicznych. Wyodrębnienie nowego tytułu w ramach działań redakcji Współczesnej Dietetyki jednoznacznie podkreśla wagę, jaką przypisuje się w postępach leczenia, właściwemu odżywieniu pacjentów. Niniejszym powstało czasopismo dedykowane dietetykom oraz innym członkom zespołów terapeutycznych zaangażowanym w proces leczenia osób przewlekle chorych.
Na początek, poruszyliśmy w tym wydaniu tematykę prehabilitacji pacjentów onkologicznych oraz najnowsze „Rekomendacje w zakresie stosowania prehabilitacji (…)”, które niedawno ukazały się na łamach „Polskiego Przeglądu Chirurgicznego”. Dr Maria Brzegowy szczególną uwagę poświęca przygotowaniu żywieniowemu oraz przeciwdziałaniu niedożywieniu w procesie leczenia. Zagadnienie kacheksji nowotworowej rozwija mgr Joanna Walasek, która proponuje interwencje żywieniowe w celu łagodzenia dolegliwości towarzyszących chorobie nowotworowej, a tym samym poprawy chęci przyjmowania pokarmów.
Polecam uwadze Czytelników także artykuł dr Mai Czerwińskiej- -Rogowskiej, w którym omawia najnowsze badania na temat przeciwnowotworowego działania likopenu, jak również jego stymulującego wpływu na układ immunologiczny w procesie leczenia nowotworów. Na koniec warto zapoznać się z przeglądem zaleceń żywieniowych dla chorych na nowotwory głowy i szyi, zebranych przez dr Agnieszkę Surwiłło-Snarską oraz dr Magdalenę Jodkiewicz.
Serdecznie dziękuję Polskiemu Towarzystwu Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu za wsparcie merytoryczne przy powstaniu niniejszego wydania, a w szczególności za objęcie tytułu patronatem Towarzystwa.
Z życzeniami dobrego Nowego Roku! Ania Gadzińska-Kryjak Redaktorka naczelna