Triglicerydy (TG) odgrywają kluczową rolę w metabolizmie organizmu człowieka, stanowiąc zarówno podstawowy rezerwuar energetyczny, jak i potencjalny czynnik ryzyka miażdżycy. W najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej (PTDL) i Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego (PTL) z 2024 roku wprowadzono szereg zmian dotyczących diagnostyki i interpretacji stężeń TG. Obniżenie normy dla triglicerydów do poziomu < 100 mg/dl (1,1 mmol/l) z obecnych 150 mg/dl (1,7 mmol/l) podkreśla ich aterogenny charakter oraz znaczenie w prewencji sercowo-naczyniowej.
Triglicerydy, mimo swojej kluczowej roli w metabolizmie energetycznym, są również związane z ryzykiem miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych. W najnowszych wytycznych z 2024 roku Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej i Polskie Towarzystwo Lipidologiczne obniżyły normę dla poziomu triglicerydów, uznając ich aterogenny charakter.
dr n. med. i n. o zdr. Małgorzata Słoma-Krześlak
Wzrost liczby chorób metabolicznych oraz chorób układu krążenia skłania do poszukiwania dokładniejszych narzędzi diagnostycznych w ocenie ryzyka zdrowotnego. Tradycyjne wskaźniki, takie jak BMI czy WHR, nie zawsze odzwierciedlają pełny obraz dystrybucji tkanki tłuszczowej, zwłaszcza jej formy trzewnej. Nowoczesne wskaźniki, jak VAI, BAI czy RFM, łączą dane antropometryczne i biochemiczne, oferując precyzyjniejszą ocenę stanu zdrowia.
czytaj dalej
dr hab. n. med. i zdr. inż. Karolina Jakubczyk
Sproszkowana zielona herbata z Japonii, zdobywa coraz większą popularność również w środowiskach naukowych. Matcha, bo o niej mowa, wyróżnia się nie tylko smakiem czy intensywnym zielonym kolorem, ale przede wszystkim swoim unikalnym składem fitochemicznym, który różni się od innych napojów, takich jak klasyczna zielona herbata czy kawa. Jakie składniki bioaktywne, właściwości i potencjalne korzyści prozdrowotne mogą płynąć ze stosowania matchy w codziennej diecie.
czytaj dalej
mgr Adrianna Dąbrowska-Hulka
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to przewlekła, zapalna choroba skóry dotycząca znacznej części populacji. Leczenie konwencjonalne obejmuje leki przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Rosnące zainteresowanie budzi dieta i suplementacja jako element wspierający terapie i przyczyniający się do skutecznego zniwelowania uciążliwych objawów pacjentów.
czytaj dalej