Sarkopenia to postępujące i uogólnione zaburzenie mięśni szkieletowych, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych, takich jak upadki, złamania, niepełnosprawność fizyczna i śmiertelność. Europejska Grupa Robocza ds. Sarkopenii u Osób Starszych (EWGSOP) z 2010 roku wprowadziła znaczącą zmianę w samej definicji uwzględniającą funkcję mięśni, a nie tylko masę mięśniową.
Sarkopenia wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia szerokiego zakresu działań niepożądanych, w tym upośledzenia sprawności ruchowej, zwiększonej zachorowalności i śmiertelności2.
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz
Kwas masłowy od wielu lat stanowi korzystne uzupełnienie leczenia wielu schorzeń przewodu pokarmowego. Coraz częściej zwraca się uwagę na celowość, a właściwie potrzebę stosowania suplementacji maślanem u pacjentów poddanych przygotowaniu do leczenia, czyli prehabilitacji i kontynuacji tej podaży w opiece po leczeniu czyli rehabilitacji.
czytaj dalej
Doktor nauk o zdrowiu Magdalena Milewska
Wywiad z dr n. o zdr. Magdaleną Milewską – Adiunktem w Zakładzie Dietetyki Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członkiem Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.
W ostatnich wytycznych dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej, ESPEN promuje aktywne zaangażowanie lekarzy rodzinnych w opiekę żywieniową. Eksperci podkreślili znaczenie wczesnego wykrywania niedożywienia poprzez badania przesiewowe i diagnozę, zwłaszcza u osób z czynnikami ryzyka.
czytaj dalej
dr n. o zdr. Karolina Janion
Kacheksja nowotworowa jest wieloczynnikowym zespołem, który charakteryzuje się ogólnoustrojową odpowiedzią zapalną oraz złożonymi zaburzeniami metabolicznymi. Objawia się m.in. rozpadem białek, nasilonym procesem lipolizy, insulinoopornością, zwiększonym wydatkiem energetycznym oraz zmniejszonym spożyciem pokarmu1, 2.
czytaj dalej