Podczas kongresu Impact`22 w Poznaniu prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości profesor Paweł Bogdański wskazał, że pod względem liczby dzieci z nadwagą Polska zajmuje niechlubne, 5 miejsce. Polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie. Szacuje się, że każdego roku w naszym kraju będzie przybywać 400 tysięcy dzieci z nadmierną masą ciała, w tym 80 tyś będzie chorowało na otyłość. Naukowcy alarmują, że najprawdopodobniej będzie to pierwsze pokolenie, które z powodu otyłości i jej licznych powikłań będzie żyło krócej niż ich rodzice i dziadkowie.
INTERWENCJE DIETETYCZNE WYKORZYSTYWANE W LECZENIU OTYŁOŚCI
Strategie dietetyczne mające na celu redukcję masy ciała zakładają różne podejścia żywieniowe, których wspólnym zadaniem jest zmniejszenie wartości energetycznej diety/ilości spożywanych kalorii w ramach codziennej diety (deficyt kaloryczny), który prowadząc do stanu ujemnego bilansu energetycznego może przyczynić się do zmniejszenia masy ciała, w tym utraty tkanki tłuszczowej.
Podstawowym celem leczenia otyłości, jest nie tylko przywrócenie prawidłowej masy ciała, ale również zmniejszenie ryzyka występowania powikłań związanych z nadmierną wagą ciała. Jako pierwszą linię interwencji najczęściej wykorzystuje się interwencje zakładające wprowadzanie zmian w zakresie prowadzonego dotychczas stylu życia, w tym sposobu odżywiania, uprawianej formy aktywności fizycznej czy snu8.