Spożywanie posiłków przed i w trakcie pandemii
Przed marcem 2020 roku, czyli przed wybuchem pandemii, dzieci w wieku szkolnym spożywały obiady głównie w domu (średnio 4–5 dni w tygodniu), a rzadziej (około 2 razy na tydzień) w szkolnej stołówce. Z oczywistych względów zmieniło się to w okresie lockdownu, gdy zamknięto szkoły, a konsumpcja przeniosła się niemal w pełni do domowej kuchni. Nie zmniejszyło to jednak częstotliwości sięgania po gotowe dania (np. pizzę czy frytki). Co istotne, takie posiłki trafiały niemal dwukrotnie częściej na talerz dzieci na co dzień nieaktywnych. Co więcej to właśnie ta grupa spożywa też mniejszą liczbę posiłków. Podczas gdy 39% dzieci należących do programu „Lekkoatletyka dla każdego!” je 5–6 razy w ciągu dnia, to ci nieaktywni taką częstotliwość wskazują jedynie w co piątym przypadku.
Najczęściej spożywane produkty spożywcze
Według deklaracji rodziców, najczęściej spożywanymi przez dzieci produktami są owoce, które codziennie je niecała połowa (48%). Drugą najczęściej spożywaną grupą produktów są warzywa, które codziennie je 37%. Wciąż jednak aż 63% je warzywa rzadziej, a blisko co dziesiąte dziecko (9%) jedynie raz w tygodniu.
W diecie najmłodszych bardzo często pojawia się mięso – aż 75% spożywa je przynajmniej kilka razy w tygodniu. Zdecydowanie za rzadko na talerzu obecne są jego zamienniki: ryby (tylko 10% dzieci je ryby kilka razy w tygodniu) czy nasiona roślin strączkowych – blisko jedna trzecia badanych je raz w tygodniu (29%) lub wręcz raz na miesiąc (27%). Aż 17% nie spożywa ich w ogóle.
W codziennym jadłospisie dzieci dominuje jasne pieczywo – 32% badanych deklaruje, że ich pociechy spożywają je każdego dnia, a jedynie co dziesiąte dziecko (9%) sięga po pieczywo ciemne.
Te dane wyglądają jeszcze bardziej niepokojąco, gdy zestawimy odpowiedzi rodziców biorących udział w programie „Lekkoatletyka dla każdego!” oraz rodziców dzieci aktywnych fizycznie z odpowiedziami rodziców dzieci, które nie ćwiczą wcale. Tylko 31% z nich je owoce codziennie, 21% każdego dnia sięga po warzywa, a 13% – po przetwory mleczne.
Napoje
Dzieci ćwiczące w programie „Lekkoatletyka dla każdego!” zdecydowanie częściej piją wodę mineralną (73% rodziców deklaruje, że ich dzieci piją ją codziennie). Dzieci nieaktywne wypadają tutaj gorzej – niespełna połowa sięga po wodę każdego dnia. Co niepokojące, w tej grupie prawie jedna trzecia wypija jej mniej niż litr dziennie. Herbatę, wodę z kranu i mleko codziennie pije co trzecie dziecko. Jednak aż co czwarte pije raz w tygodniu gazowane napoje słodzone.
Wpływ pandemii
Badania pokazują, że lockdown miał negatywny wpływ na codzienność wszystkich dzieci. Mocno obniżyła się ich aktywność fizyczna, zarówno częstotliwość zajęć ruchowych, jak i ich długość. Podczas domowej izolacji wzrosła liczba dzieci, które uprawiają sport krócej niż 30 minut dziennie i spadła liczba tych, które poświęcają na sport więcej niż godzinę dziennie. Dzieci z oczywistych powodów więcej czasu spędzały przy komputerze, a mniej z rówieśnikami. Jednocześnie, mimo zmniejszonej aktywności fizycznej, nie zmieniły się ich nawyki żywieniowe, a w wielu przypadkach pozostawiają one wciąż wiele do życzenia. Dlatego nadal szczególnie istotna jest edukacja i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych, bo – jak pokazują badania – przynoszą one widoczne rezultaty.
Lekkoatletyka dla każdego!
To program organizowany od 2014 roku przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i Nestlé Polska, przy wsparciu Ministerstwa Sportu oraz pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jego celem jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej regularnej i bezpiecznej aktywności fizycznej oraz szerzenie wiedzy o prawidłowym odżywianiu, nawadnianiu, komponowaniu posiłków i wielkości porcji. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu społeczności uczniów, rodziców i trenerów w treningi lekkoatletyczne oraz lekcje żywieniowe.
Działania te realizowane są w ramach inicjatywy Nestlé for Healthier Kids, która łączy wszystkie wysiłki firmy, by wspierać rodziców i opiekunów, i pomóc im w zapewnieniu odpowiedniego rozwoju ich dzieci. Na całym świecie, w tym w Polsce, firma wprowadza na rynek produkty i napoje odpowiednio zbilansowane pod względem żywieniowym. Prowadzi także programy edukacyjne, udostępnia rady ekspertów, informacje i przepisy, podnosząc świadomość na temat prawidłowego żywienia i prowadzenia aktywnego trybu życia. Globalną ambicją Nestlé jest do 2030 roku pomóc 50 milionom dzieci w prowadzeniu zdrowszego życia.
Soki w diecie – twarde dane, soczyste fakty, owocne wnioskii
Dr hab. Dariusz Włodarek
Badania potwierdzają: już 1 szklanka soku dziennie (200 ml) znacząco poprawia jakość naszej diety. Soki mają też takie właściwości jak: wspieranie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, pomaganie w regeneracji po wysiłku, pozytywne wpływanie na wyniki osiągane przez sportowców. Dowiedz się, co jeszcze odkryli naukowcy badający wpływ soków na zdrowie.
czytaj dalej
Rola diety w (nie)płodności mężczyzni
dr n. o zdr. Anna Rudnicka
Planeta Ziemia bez dzieci – dla większości brzmi to jak koncept filmu science fiction. Ale czy na pewno nie ma się czym martwić? Niepłodność jest zjawiskiem, które według aktualnych danych dotyka około 15% par, które starają się o ciążę1. Ta liczba może wydawać się niewielka, ale kiedy przedstawimy to bardziej obrazowo, problem zaczyna nabierać znaczącej wagi: według raportu Światowej Organizacji Zdrowia w latach 1990–2010 czterdzieści osiem i pół miliona par było niezdolnych do poczęcia dziecka. Gdyby każdej z nich udało się wydać na świat jedno dziecko, byłyby one w stanie zaludnić kraj wielkości Hiszpanii.
czytaj dalej
Rola probiotyków dla kobiet w ciąży i ich potomstwai
W trakcie trwania ciąży dochodzi do szeregu zmian w organizmie kobiety, w tym do zmian w mikroflorze przewodu pokarmowego i pochwy. Mogą one mieć wpływ na samopoczucie ciężarnej, a także na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Stosowanie probiotyków pozwala na modyfikację mikroflory jelitowej i w konsekwencji może zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej, nadmiernego przyrostu masy ciała i przedwczesnego porodu 3,12,36, a w połogu zmniejszyć zapadalność na lęk i depresję poporodową u kobiet 27. Ponadto interwencje wpływające na skład drobnoustrojów jelitowych ciężarnej mają wpływ na mikrobiotę nowonarodzonego dziecka 25.
czytaj dalej