Dr Dariusz Włodarek – zajmujący się na co dzień leczeniem żywieniowym, podczas webinarium przedstawił aktualne zalecenia żywieniowe. Oto najważniejsze z nich:
- Warto pić sok jako jedną z porcji
Szklanka soku o pojemności ok. 200 ml może stanowić jedną z 5 zalecanych codziennych porcji warzyw i owoców. Tymczasem według statystyk w Polsce pijemy średnio tylko 40 ml soku dziennie, a świeżych warzyw i owoców też jemy wciąż zbyt mało – z zalecanych minimum 400 g Polacy spożywają zaledwie ok. 280 g/dziennie .[1]Włączenie soku do codziennego menu może więc przyczynić się do wzrostu spożycia dziennej porcji owoców i warzyw, a finalnie do poprawienia jakości diety, z korzyścią dla zdrowia publicznego.
- Sok poprawia jakość diety
Osoby pijące soki łatwiej osiągają dobową podaż owoców i warzyw, przez co ich dieta zyskuje na jakości. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych.[1][2][3][4] Soki poprawiają jakość diety[4] i według The 2015 to 2020 Dietary Guidelines for Americans, jako gęsty składnik odżywczy powinny być obecne w naszym jadłospisie obok wody i niskotłuszczowego lub beztłuszczowego mleka.
- Sok pomaga kształtować pozytywne nawyki żywieniowe
W badaniach[5] z 2010 r. wykazano, że dieta nastolatków sięgających po soki 100% jest lepiej zbilansowana, zawiera mniej tłuszczu i cukru, a więcej owoców. Picie soków pomaga im utrzymać dzienne spożycie owoców i warzyw na
zalecanym poziomie. Włączając sok do diety nastolatków, pomagamy im kształtować pozytywne nawyki żywieniowe, w ramach których dostarczają wielu mikroskładników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyeliminowanie soków owocowych z diety z obawy na zawartość naturalnych cukrów może prowadzić do poszukiwania mniej zdrowych zamienników oraz pogorszenia jakości codziennej diety.
- Soki to wartościowy element diety dzieci
Soki w diecie dzieci pomagają pokryć większe w młodym wieku zapotrzebowanie na witaminę C, kwas foliowy czy potas. Wstępne dane wskazują także, że polifenole obecne w sokach mogą zmniejszać wchłanianie obecnych w nich cukrów. Pamiętajmy jednak, że soki można podawać dzieciom dopiero po ukończeniu 1. roku życia.
- Soki wzbogacają dietę seniorów
Soki pomagają obniżyć ryzyko niedożywienia u osób starszych, mających problemy z łaknieniem i gryzieniem. Polepszą jakość diety seniorów zarówno ze względu na zawartość składników odżywczych, jak też przez swoją wartość kaloryczną czy walory smakowe, urozmaicające jadłospis.
- Soki regenerują po wysiłku
W diecie sportowców spożycie owoców i warzyw powinno być większe, niż w standardowym menu. Na 2-3 godziny przed wysiłkiem fizycznym warto zadbać o posiłek węglowodanowy, zawierający owoce i soki. Soki pomogą też w regeneracji po wysiłku: rozcieńczone z wodą pół na pół będą naturalnym napojem izotonicznym, a w proporcji 1 l soku na 1,5 l wody – skutecznym nawodnieniem przy wysiłku dłuższym niż 90 min.
- Picie soków zapobiega chorobom cywilizacyjnym
Składniki odżywcze zawarte w sokach wspierają profilaktykę np. demencji czy chorób nowotworowych. Działanie przeciwnowotworowe owoców i warzyw naukowcy wiążą z zawartością substancji przeciwzapalnych oraz tych wpływających na metabolizm enzymów.[6] Z kolei obecne w sokach związki polifenolowe wspierają układ krążenia i regulują ciśnienie.[7]
Wymienione powyżej soczyste fakty to tylko część informacji, które podczas webinarium przedstawił dr hab. Dariusz Włodarek. Więcej o roli soków w codziennej diecie oraz aktualnych badaniach na ten temat dowiesz się z nagrania z webinarium, które publikujemy tutaj. Zapraszamy do obejrzenia!
Sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
PRZYPISY
1 Dane IERiGŻ oraz GUS za 2017 rok łącznie z wybranymi przetworami bez soków
[1] Rampersaud and Valim. 100% citrus juice: Nutritional contribution, dietary benefits, and association with anthropometric measures. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Jan 2;57(1):129-140
[2] Crowe-White et al. Impact of 100% Fruit Juice Consumption on Diet and Weight Status of Children: An Evidence-based Review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2016;56(5):871-84.
[3] Neil et al. Diet quality is positively associated with 100% fruit juice consumption in children and adults in the United States: NHANES 2003-2006. Nutr J. 2011;10:17
[4] Satisfying America's Fruit Gap: Summary of an Expert Roundtable on the Role of 100% Fruit Juice. J Food Sci. 2017 Jul;82(7):1523-1534. doi: 10.1111/1750-3841.13754. Epub 2017 Jun 6.
[5] O’Neil et al. Relationship between 100% juice consumption and nutrient intake and weight of adolescents. Am J Health Promot. 2010;24(4):231–237
[6] Franke et.al. Orange juice and cancer chemoprevention, Nutr. Cancer 2013; 65(7):943-53
[7] Clemens et.al.Adv Nutr. 2015; 6:236S-243S
Rola diety w (nie)płodności mężczyzni
dr n. o zdr. Anna Rudnicka
Planeta Ziemia bez dzieci – dla większości brzmi to jak koncept filmu science fiction. Ale czy na pewno nie ma się czym martwić? Niepłodność jest zjawiskiem, które według aktualnych danych dotyka około 15% par, które starają się o ciążę1. Ta liczba może wydawać się niewielka, ale kiedy przedstawimy to bardziej obrazowo, problem zaczyna nabierać znaczącej wagi: według raportu Światowej Organizacji Zdrowia w latach 1990–2010 czterdzieści osiem i pół miliona par było niezdolnych do poczęcia dziecka. Gdyby każdej z nich udało się wydać na świat jedno dziecko, byłyby one w stanie zaludnić kraj wielkości Hiszpanii.
czytaj dalej
Rola probiotyków dla kobiet w ciąży i ich potomstwai
W trakcie trwania ciąży dochodzi do szeregu zmian w organizmie kobiety, w tym do zmian w mikroflorze przewodu pokarmowego i pochwy. Mogą one mieć wpływ na samopoczucie ciężarnej, a także na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Stosowanie probiotyków pozwala na modyfikację mikroflory jelitowej i w konsekwencji może zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej, nadmiernego przyrostu masy ciała i przedwczesnego porodu 3,12,36, a w połogu zmniejszyć zapadalność na lęk i depresję poporodową u kobiet 27. Ponadto interwencje wpływające na skład drobnoustrojów jelitowych ciężarnej mają wpływ na mikrobiotę nowonarodzonego dziecka 25.
czytaj dalej
Powiązania depresji i zespołu metabolicznego – rola mikrobioty i probiotykoterapiii
dr n. med. Oliwia Gawlik-Kotelnicka
Termin mikrobiota odnosi się do ogółu mikroorganizmów występujących w danym siedlisku, a najważniejszą rolę w organizmie człowieka odgrywa mikrobiota jelitowa, ponieważ przewód pokarmowy stanowi największą powierzchnię, za pomocą której człowiek może kontaktować się z otoczeniem. Do podstawowych funkcji mikrobioty jelitowej zaliczamy: utrzymanie integralności ściany jelita, syntezę kluczowych witamin oraz ochronę przed patogennymi bakteriami i wirusami. Poza tym mikrobiota uczestniczy w metabolizmie składników odżywczych oraz przekształca węglowodany spożyte w diecie w krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFAs – short chain fatty acids)14, których stężenie i proporcje mogą być wykładnikiem funkcji mikrobioty jelitowej22 i odgrywa kluczową rolę w immunomodulacji3. Zaburzenie równowagi mikrobioty nazywane jest dysbiozą i może być skutkiem niewłaściwej diety, stosowania leków i innych czynników20.
czytaj dalej