menu person_add home

Z GABINETU DIETETYKA

Article image

Wsparcie żywieniowe w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Dietetyk kliniczny mgr Hanna Stolińska
Dietetyk
Maja Krzyżanowska

05-03-2018

NR 16/2018

Choroby stawów dotykają coraz większej ilości osób i nie dotyczą już tylko osób starszych. Związane są z obciążeniem, nieprawidłowym funkcjonowaniem lub zwyrodnieniem i przysparzają bólu oraz problemów z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności. Rola prawidłowej diety jest nieoceniona. Jednym ze sposobów żywienia, który wpływa na polepszenie jakości życia pacjentów z RZS, jest dieta wegańska.

czytaj dalej
Article image

Dietoterapia pacjenta z marskością wątroby

Lekarz w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych Magdalena Osińska

05-03-2018

NR 16/2018

Wątroba pełni istotną rolę w zakresie przemiany lipidów, węglowodanów i białek. Przewlekła choroba tego narządu oraz towarzyszące jej powikłania prowadzą najczęściej do niedożywienia białkowo-kalorycznego.

 

czytaj dalej
Article image

Żywienie w hipoglikemii reaktywnej

Dietetyk kliniczny Adrianna Frelich

05-03-2018

NR 16/2018

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego hipoglikemię rozpoznaje się przy obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l), bez względu na występowanie objawów klinicznych, które u części osób, zwłaszcza chorujących od wielu lat na cukrzycę typu 1, mogą pojawiać się dopiero przy niższych wartościach glikemii1. Z kolei hipoglikemia reaktywna idiopatyczna (IRH – idiopathicre active hypoglycemia) jest związana z obniżeniem stężenia glukozy w surowicy oraz wystąpieniem objawów charakterystycznych dla hipoglikemii w ciągu 2 do 5 godzin po posiłku. Ta sytuacja najczęściej występuje po posiłkach z dużą zawartością węglowodanów2.

czytaj dalej