Otyłość jest chorobą przewlekłą, bez tendencji do samoistnego ustępowania, a częstotliwość zachorowań na całym świecie stale wzrasta. Jest ona spowodowana nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej (będącej naturalnym miejscem kumulowania się nadmiaru energii dostarczonej z pożywieniem). Otyłość jest obecnie najczęściej występującą chorobą, będącą skutkiem zaburzeń odżywiania o różnej etiologii, osiągającą według Światowej Organizacji Zdrowia rozmiary epidemii. Jest to problem nie tylko osób dorosłych – nadmierną masę ciała obserwuje się u coraz większego odsetka dzieci i młodzieży1 .
Powikłaniami choroby otyłościowej są przede wszystkim choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory. W 2019 roku wśród czynników ryzyka zgonu na pierwszym miejscu znajdowało się nadciśnienie tętnicze, na drugim palenie tytoniu, a następnie wysokie stężenie glukozy na czczo oraz zbyt wysoka wartość wskaźnika BMI (odpowiednio 3. i 4. miejsce)4.
dr n. med. Aneta Kościołek
GERD jest istotnym czynnikiem ryzyka przełyku Barretta, który stwierdza się u około 2% populacji i może ulec progresji do gruczolakoraka przełyku, zwłaszcza u chorych z długoletnią chorobą przebiegającą z nasilonymi lub występującymi codziennie objawami.
czytaj dalej
dr n. o zdr. Karolina Kulik-Kupka
Nadmierna zawartość tkanki tłuszczowej powoduje większą konwersję testosteronu do estradiolu, co może być przyczyną wtórnego hipogonadyzmu. Dodatkowo wzrost stężenia leptyny wpływa na zmniejszenie produkcji testosteronu przez komórki Leydiga9.
czytaj dalej
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Dorota Szostak-Węgierek
Wywiad z prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Dorotą Szostak-Węgierek, lekarzem, specjalistą zdrowia publicznego, kierownikiem Zakładu Dietetyki Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącą Sekcji Dietetyki Medycznej POLSPEN.
Ważnym elementem terapii chorób sercowo-naczyniowych jest łagodzenie zapalenia. Im bardziej nasilony jest proces zapalny w blaszce miażdżycowej, tym blaszka jest mniej stabilna, bardziej podatna na rozerwanie i stanowi większe zagrożenie dla pacjenta.
czytaj dalej