Choroba refluksowa przeły - ku (GERD) jest dość częstą diagnozą w praktyce klinicz - nej. W krajach rozwiniętych gospodarczo częstość GERD na podsta - wie występowania zgagi i/lub regurgitacji 1–2 razy w tygodniu, szacuje się na około 20%. W Europie częstość GERD szacuje się na 8,8–25,9% populacji. W Polsce w bada - niu przeprowadzonym w populacji 850 osób w przedziale wiekowym 21–76 lat objawy GERD były zgłaszane przez 36% osób. Z kolei metaanaliza z 2020 roku, wskazuje że nawet 35% dorosłej populacji Polski cierpi z powodu GERD. Choroba refluksowa występuje rów - nie często u mężczyzn i kobiet, natomiast powikłania obserwuje się częściej u męż - czyzn: nadżerkowe zapalenie przełyku (ok. 2-krotnie), przełyk Barretta (ok. 10-krotnie) oraz gruczolakorak przełyku (ok. 8-krotnie).
GERD jest istotnym czynnikiem ryzyka przełyku Barretta, który stwierdza się u około 2% populacji i może ulec progresji do gruczolakoraka przełyku, zwłaszcza u chorych z długoletnią chorobą przebiegającą z nasilonymi lub występującymi codziennie objawami.
mgr Agata Filipowicz
Powikłaniami choroby otyłościowej są przede wszystkim choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory. W 2019 roku wśród czynników ryzyka zgonu na pierwszym miejscu znajdowało się nadciśnienie tętnicze, na drugim palenie tytoniu, a następnie wysokie stężenie glukozy na czczo oraz zbyt wysoka wartość wskaźnika BMI (odpowiednio 3. i 4. miejsce)4.
czytaj dalej
dr n. o zdr. Karolina Kulik-Kupka
Nadmierna zawartość tkanki tłuszczowej powoduje większą konwersję testosteronu do estradiolu, co może być przyczyną wtórnego hipogonadyzmu. Dodatkowo wzrost stężenia leptyny wpływa na zmniejszenie produkcji testosteronu przez komórki Leydiga9.
czytaj dalej
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Dorota Szostak-Węgierek
Wywiad z prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Dorotą Szostak-Węgierek, lekarzem, specjalistą zdrowia publicznego, kierownikiem Zakładu Dietetyki Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącą Sekcji Dietetyki Medycznej POLSPEN.
Ważnym elementem terapii chorób sercowo-naczyniowych jest łagodzenie zapalenia. Im bardziej nasilony jest proces zapalny w blaszce miażdżycowej, tym blaszka jest mniej stabilna, bardziej podatna na rozerwanie i stanowi większe zagrożenie dla pacjenta.
czytaj dalej