OTYŁOŚĆ – EPIDEMIOLOGIA I DIAGNOZOWANIE
Otyłość stanowi narastający problem społeczny do tego stopnia, że jest określana mianem pandemii, gdyż od roku 1975 odnotowano ponadtrzykrotne zwiększenie częstości jej występowania na całym świecie.
W maju 2022 roku Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości wydało Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2022. Celem tych zaleceń jest rozpowszechnienie wśród lekarzy i pracowników ochrony zdrowia kluczowej wiedzy na temat leczenia otyłości i jej powikłań. W poniższym artykule omawiamy najważniejsze treści z zaleceń PTLO.
dr n. med. Magdalena Jodkiewicz, dr n. med. i n. o zdr. Agnieszka Surwiłło-Snarska
Wątroba jest największym organem wewnętrznym organizmu. Przetwarza i magazynuje składniki odżywcze, wytwarza cholesterol i białka, takie jak albuminy, czynniki krzepnięcia i lipoproteiny. Wydziela również żółć i pełni wiele funkcji metabolicznych, w tym detoksykację czynników rakotwórczych.
czytaj dalej
mgr Dominika Tomaszewska
Choroby tarczycy są najczęściej występującymi zaburzeniami endokrynologicznymi i dotykają ponad 20% społeczeństwa. Najczęściej diagnozowana jest niedoczynność tarczycy, a tylko 2% przypadków stanowi nadmiar hormonów. Dużo częściej obecnie diagnozowane są także nowotwory tego narządu.
czytaj dalej
mgr Anna Zaręba
Atopowe zapalenie skóry (ang. atopic dermatitis), znane także pod nazwą wyprysk atopowy, jest chorobą zapalną niezakaźną, przewlekłą i nawrotową. Wiadomo, że głównym czynnikiem determinującym wystąpienie choroby jest czynnik genetyczny. Po zbadaniu genomu chorych na AZS okazało się, że z rozwojem choroby związanych jest kilka grup genów. Są to geny odpowiedzialne bezpośrednio za budowę naskórka.
czytaj dalej