menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

mgr Anna Zaręba

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej na kierunku dietetyka kliniczna. Dodatkowo rozwija swoją wiedzę z zakresu psychodietetyki. Swoją wiedzę wykorzystuje przede wszystkim po to, aby poszerzać świadomość ludzi w zakresie zdrowego żywienia. Najchętniej pracuje z dziećmi na pogadankach i warsztatach.

Article image

SUPERFOODS

Korzyści z wyboru oleju rzepakowego w diecie wegetariańskiej

Sposób odżywiania jest jednym z głównych czynników wpływających na stan zdrowia, sprawność fizyczną i kondycję psychiczną. Źle zbilansowana dieta prowadzi do zachwiania homeostazy organizmu, zaburzeń w funkcjonowaniu narządów i do rozwoju chorób dietozależnych. Ostatnie lata przyniosły wyraźny wzrost zainteresowania dietami ograniczającymi lub wykluczającymi spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Taki model odżywiania stanowi często element proekologicznego stylu życia. U ludzi dorosłych, którzy zmienili tradycyjny sposób odżywiania na dietę wegetariańską, zaobserwowano korzystny wpływ na zdrowie1. Jedną z głównych korzyści jest zmiana tłuszczów pochodzenia zwierzęcego na tłuszcze roślinne, cechujące się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jakie miejsce zatem zajmuje olej rzepakowy w jadłospisie wegetariańskim?

czytaj dalej
Article image

DIETA W CHOROBACH SKÓRY

Dietoterapia w AZS

Atopowe zapalenie skóry (ang. atopic dermatitis), znane także pod nazwą wyprysk atopowy, jest chorobą zapalną niezakaźną, przewlekłą i nawrotową. Wiadomo, że głównym czynnikiem determinującym wystąpienie choroby jest czynnik genetyczny. Po zbadaniu genomu chorych na AZS okazało się, że z rozwojem choroby związanych jest kilka grup genów. Są to geny odpowiedzialne bezpośrednio za budowę naskórka.

czytaj dalej