Im wolniejszy spoczynkowy HR, tym dłuższy czas życia, i odwrotnie. Przykładowo, dla żółwia z Galapagos oczekiwana długość życia wynosi 177 lat przy spoczynkowym HR wynoszącym zaledwie 6 uderzeń na minutę. Dla porównania − przewidywana długość życia myszy polnej wynosi 5 lat przy spoczynkowym HR wynoszącym 240 uderzeń na minutę. Serce człowieka zaprojektowane jest na ok. 3 mld uderzeń w ciągu życia. Biorąc pod uwagę ten parametr, można wyliczyć, że zmniejszenie średniej wartości spoczynkowego HR z 70/min do 60/min spowoduje wydłużenie oczekiwanej długości życia z 80 do 93 lat.
Wyniki badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat potwierdzają istotną rolę spoczynkowego HR dla oceny osób zdrowych, jak i pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Już 30 lat temu w badaniu Framingham (z udziałem 5000 kobiet i mężczyzn) zauważono, że śmiertelność całkowita oraz wynikająca ze schorzeń sercowo-naczyniowych i incydentów wieńcowych rosła proporcjonalnie do wzrostu spoczynkowego HR, niezależnie od płci. W przeprowadzonym badaniu najlepsze rokowania miały osoby ze spoczynkowym HR < 67 u obu płci. Wśród badanych, u których wartości spoczynkowego HR były wyższe, zauważono występowanie wyższego ciśnienia tętniczego, zwiększoną masę ciała, zaburzenia lipidowe, hiperinsulinemię oraz podwyższone stężenie glukozy.
Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele badań potwierdzających, że wielkość HR jest wiarygodnym parametrem do oceny zdrowych osób, jak i pacjentów z rozpoznanymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Nie ma natomiast jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki zakres spoczynkowego HR jest najkorzystniejszy dla człowieka.
Częstotliwość rytmu serca (HR) jest jednym z głównym parametrów sterujących pracą układu sercowo-naczyniowego. Od wielu lat wiadomo, że występuje związek pomiędzy spoczynkowym HR a długością życia wszystkich organizmów żywych.
Wybrane diety alternatywne w sporciei
Dietetyk sportowy Urszula Somow
Sposób żywienia jest jednym z ważniejszych czynników warunkujących zdrowie człowieka. W przypadku sportowców rola diety znacząco wykracza poza korzyści zdrowotne, stając się jednym z elementów wspierających trening i osiągnięcia sportowe. Wraz z rosnącą świadomością tego, jaką rolę w treningu sportowym może odgrywać odpowiednia strategia żywieniowa, a także zwiększającą się liczbą doniesień naukowych w tym zakresie, sposób żywienia coraz częściej zaczyna być postrzegany jako element niezbędny do maksymalizacji efektywności treningu.
czytaj dalej
Dieta dla płodności - Sylwia Leszczyńskai
Wszystko co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat wpływu diety na płodność oraz zdrowie przyszłego dziecka.
czytaj dalej
Tabele składu i wartości odżywczej żywności - praca zbiorowai
czytaj dalej