menu close arrow_back_ios arrow_back_ios person_add home

Urszula Somow

Dietetyk sportowy. Obecnie współpracuje z jednym z najlepszych klubów siatkarskich w Polsce PGE Skry Bełchatów. Współpracowała z kadrami narodowymi, a także z indywidualnymi sportowcami.

NOWOŚCI W ŻYWNOŚCI

Trendy Lunch

Niskoprzetworzone produkty spożywcze pochodzenia roślinnego powinny stanowić podstawę naszej diety. Jak wskazują badania, spożycie warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, a także ziół i przypraw związane jest z niższym ryzykiem wielu chorób cywilizacyjnych, a ich wykorzystanie zaleca się również w prewencji wtórnej i leczeniu tych schorzeń.

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA SPORTOWA

Wybrane diety alternatywne w sporcie

Sposób żywienia jest jednym z ważniejszych czynników warunkujących zdrowie człowieka. W przypadku sportowców rola diety znacząco wykracza poza korzyści zdrowotne, stając się jednym z elementów wspierających trening i osiągnięcia sportowe. Wraz z rosnącą świadomością tego, jaką rolę w treningu sportowym może odgrywać odpowiednia strategia żywieniowa, a także zwiększającą się liczbą doniesień naukowych w tym zakresie, sposób żywienia coraz częściej zaczyna być postrzegany jako element niezbędny do maksymalizacji efektywności treningu.

czytaj dalej
Article image

ENGLISH FOR DIETETICS

Basics of Athletes’ Nutrition + energy

Część artykułu pochodzi z czwartego modułu (Nutrition in Sport) kursu e-learningowego "English for Clinical Dietetics and Nutrition".

Czarnym kolorem oznaczono: useful words and expresions, niebieskim kolorem oznaczono: useful words with prepositions, zielonym kolorem oznaczono: useful collocations.

czytaj dalej
Article image

DIETETYKA SPORTOWA

Posiłek po treningu. Dlaczego warto i jak prawidłowo go komponować w zależności od wykonywanej aktywności fizycznej i celów treningowych?

Tak samo jak w przypadku planowania całodziennej diety, również skład posiłku potreningowego będzie różny dla zawodowych sportowców (treningi o wysokiej intensywności oddzielone krótkimi okresami regeneracji, duże objętości treningowe w skali tygodni i miesięcy) i osób trenujących amatorsko (kilka razy w tygodniu, ze średnią lub niską intensywnością), dla których głównym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej oraz ogólna poprawa stanu zdrowia. Na czas podania i skład posiłku potreningowego wpływają zmienne dotyczące m.in.:

  • treningu (w tym m.in. rodzaj, cel, czas trwania, intensywność, moment cyklu treningowego),
  • zawodnika (m.in. jego stan zdrowia, parametry antropometryczne, styl życia, w tym charakter pracy zawodowej),
  • diety podstawowej.
czytaj dalej