menu close arrow_back_ios person_add home

Rekomendacje żywieniowe dla dzieci i młodzieży o zwiększonej aktywności fizycznej

Dietetyk sportowy Urszula Somow

DIETETYKA SPORTOWA

01-11-2016

8/2016

Czy zalecenia formułowane dla dorosłych sportowców są adekwatne?

Rola odpowiednich strategii żywieniowych w profesjonalnym sporcie staje się coraz bardziej doceniana. W celu zwiększenia możliwości wysiłkowych, optymalnej regeneracji, wspierania zdrowia i prawidłowego rozwoju oraz budowania właściwych nawyków żywieniowych, a także zwiększenia szans na sportowy sukces w wieku dorosłym, szczególną uwagą powinno się otoczyć sportowców w wieku rozwojowym. Ilość dzieci i młodzieży uczestniczących w wyspecjalizowanym treningu sportowym wzrasta, jednocześnie jednak powszechnie stwierdza się błędy w sposobie żywienia oraz rosnący odsetek dzieci i młodzieży z nieprawidłową masą ciała.

Zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze młodych zawodników różni się od zapotrzebowania ich mniej aktywnych rówieśników, ale ze względu na różnice w metabolizmie i fizjologii w odniesieniu do sportowców dorosłych rekomendacje dla tej grupy także mogą nie być adekwatne. Ponieważ wciąż brakuje odpowiednich badań z udziałem młodych sportowców, trudno wytyczyć dokładne zalecenia żywieniowe dla tej grupy.

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój dietetyki sportowej, idący w parze ze wzrostem zainteresowania rolą żywienia w treningu sportowym, co zgłaszają zarówno zawodnicy, jak i ich trenerzy czy opiekunowie. Żywienie rzutuje m.in. na możliwości wysiłkowe, proces regeneracji i ryzyko wystąpienia kontuzji, ale także wpływa na zdrowie i prawidłowy wzrost organizmu2, dlatego jest szczególnie ważne dla sportowców w wieku rozwojowym. Obserwacje wskazują, że w czasie ostatnich 15 lat ilość dzieci i młodzieży uczestniczących w wyspecjalizowanym treningu sportowym zwiększyła się, przy jednoczesnym obniżeniu wieku specjalizacji treningu1. Z drugiej strony stwierdza się, że mimo rosnącej wiedzy na temat czynników ryzyka, odsetek dzieci z nieprawidłową masą ciała wciąż wzrasta6. Należy podkreślić, że problem nadmiernej masy ciała jest równie niebezpieczny co zbyt niska masa ciała i niedożywienie30, które także może występować o dzieci o prawidłowej masie ciała. W stanie odżywienia dzieci i młodzieży wskazuje się znaczne nieprawidłowowści4, co w przypadku młodych zawodników może wpływać nie tylko na zdrowie i prawidłowy rozwój, ale także na możliwości wysiłkowe i dalszą karierę zawodniczą.

 

Czy zalecenia formułowane dla dorosłych sportowców są adekwatne?

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

Urszula Somow

CZYTAM ARTYKUŁY

Obecnie współpracuje z jednym z najlepszych klubów siatkarskich w Polsce PGE Skry Bełchatów. Współpracowała z kadrami narodowymi, a także z indywidualnymi sportowcami.