Według ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplement diety jest środkiem spożywczym (nie lekiem!), którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych, albo innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny5, 21.
Większość ekspertów do spraw żywienia zajmuje stanowisko, że dla zapewnienia optymalnego funkcjonowania organizmu najważniejszą kwestią jest odpowiedni dobór produktów spożywczych, w duchu zasady – food first9. Jednak suplementy wydają się wygodne w użyciu, a także w przechowywaniu. Łatwiej jest sięgnąć po gotową przekąskę niż przygotować posiłek samodzielnie. Sportowcy oraz osoby rekreacyjnie uprawiające sport stosują je w różnym celu, m.in.: przyspieszenia regeneracji po wysiłku, uzupełniania niedoborów energetycznych oraz strat witamin i składników mineralnych, zwiększania wydolności czy zmiany komponentów składu ciała. Po suplementy diety równie często sięgają mężczyźni, jak i kobiety, aczkolwiek mężczyźni częściej po preparaty białkowe. Również zawodowi sportowcy częściej sięgają po suplementy niż osoby rekreacyjnie uprawiające sport11.
W Polsce suplementy diety cieszą się dużą popularnością, a granica pomiędzy koniecznością ich zażywania a stosowaniem bez uzasadnienia jest bardzo cienka. Wskazaniem do skorzystania z suplementu jest sytuacja, kiedy dostarczenie z dietą odpowiedniej ilości danego składnika może być utrudnione lub niemożliwe.
Olej rzepakowy a rozwój dziecii
Dietetyk Diana Wolańska-Buzalska
Oliwa Północy, czyli rodzimy olej rzepakowy, to jeden z tłuszczów, który w diecie dziecka może mieć swoje stałe miejsce już od etapu rozszerzania jego diety. To doskonałe źródło kwasu ALA – istotnego dla rozwoju funkcji poznawczych, a także witaminy E i K.
czytaj dalej
Znaczenie probiotykoterapii dla wzmacniania odporności w okresie wzmożonej zachorowalności na infekcje sezonowei
Nawracające zakażenia układu oddechowego (ZDO) w okresie jesienno-zimowym stanowią istotny problem medyczny zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza rodzinnego czy pediatry. Duża częstość ZDO ma też określone przełożenie na straty finansowe związane z absencją w pracy. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2014 roku najwięcej zwolnień lekarskich, bo niemal 5 tysięcy, wydano właśnie z powodu chorób układu oddechowego. Najczęściej, bo w 85%, mają one podłoże wirusowe5.
czytaj dalej
Wsparcie żywieniowe w procesie leczenia onkologicznegoi
mgr inż. Iwona Sajór
Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, ustępując miejsca jedynie chorobom układu krążenia. Od wielu lat, pomimo dużego postępu zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu tej grupy chorób liczba nowych zachorowań i zgonów z ich powodu wciąż rośnie.
czytaj dalej