Substancje aktywne pochodzenia roślinnego. Wpływ na wyrównanie cukrzycyi
Obecnie w Polsce liczba chorych na cukrzycę przekracza 3 miliony. Główną grupę (około 85%) stanowią osoby chorujące na cukrzycę typu 2.
Cukrzyca staje się pandemią całego świata. Bardzo dużo mówi się o cukrzycy typu 2, a zwiększony problem dotyczy również cukrzycy typu 1.
Cukrzyca u dzieci – definicja i epidemiologia
Cukrzyca − to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się przewlekłą hiperglikemią wynikającą z zaburzenia wydzielania i/lub działania insuliny. Niedostateczne wydzielanie insuliny i/lub zmniejszona odpowiedź tkanek na insulinę upośledza działanie insuliny w tkankach docelowych, a to skutkuje zaburzeniem metabolizmu węglowodanów, lipidów i białek. U chorego może występować zarówno upośledzenie wydzielania, jak i funkcji insuliny1.
Etiologia cukrzycy jest wieloczynnikowa. Większość jej przypadków można zakwalifikować do dwóch szerokich kategorii: cukrzycy typu 1 (występuje tu brak wydzielania insuliny) i cukrzycy typu 2 (występuje tu oporność tkanek organizmu na działanie insuliny lub niedostateczne wyrównawcze wydzielanie insuliny). Cukrzyca typu 1 jest najczęstszą postacią choroby u młodych osób w wielu populacjach, szczególnie rasy białej. Natomiast cukrzyca typu 2 jest coraz większym problemem zdrowia publicznego na całym świecie i coraz częściej dotyka również młodą populację1.
W większości krajów zachodnich cukrzyca typu 1 stanowi ponad 90% wszystkich przypadków cukrzycy u dzieci i młodzieży. Kiedy weźmie się pod uwagę wszystkie grupy wiekowe, cukrzycę typu 1 rozpoznaje się u 5–10% wszystkich chorych na cukrzycę. Oszacowano, że w roku 2007 na całym świecie było 497 000 dzieci chorych na cukrzycę (0–14 lat), a każdego roku rozpoznaje się 79 000 nowych zachorowań. Cukrzyca typu 1 dotyka rocznie około 80 000 dzieci do 15 roku życia. Cukrzyca typu 2 występuje w grupie osób młodych coraz częściej, jednak epidemiologiczne dane populacyjne nie są tak dostępne jak w przypadku danych dotyczących cukrzycy typu 11.
Zaobserwowano duże różnice w zapadalności na cukrzycę typu 1 pomiędzy krajami, w obrębie danego kraju i pomiędzy odmiennymi etnicznie populacjami. Największą zapadalność obserwuje się w Finlandii, krajach Europy Północnej i Kanadzie. W krajach azjatyckich zapadalność na cukrzycę typu 1 jest bardzo mała. W Japonii wynosi około 2/100 000 osobolat, w Chinach 3,1/100 000, na Tajwanie około 5/100 000.
Dane Jarosz-Chobot i wsp. pokazały tempo zapadalności na cukrzycę typu 1 w Polsce u dzieci w wieku 0–15 w przedziale czasowym 1989–2004 z uwzględnieniem okresu od 1970 roku i predykcją na przyszłe lata. Średnie występowanie cukrzycy typu 1 w latach 1989–2004 wynosiło 10,2 na 100 000 osób na rok (wzrost średniej z 5,4 do 17,7 odpowiednio dla roku 1989 i 2004)2. Nie znaleziono różnic pomiędzy zapadalnością w zależności od płci oraz między regionami (podzielono regiony na zurbanizowane i wiejskie). Większą zapadalność odnotowano na terenach północnych Polski (w porównaniu do południowych) oraz w okresie jesienno-zimowym (dane niezależne od płci dziecka). Prognoza zapadalności na przyszłe lata jest zatrważająca. Bazując na trendzie zapadalności, szacuje się, że w 2010 roku zachoruje 1600 dzieci w wieku poniżej 15 roku życia (brak aktualnych danych, by skonfrontować tę liczbę), natomiast w 2025 roku liczba ta ma wzrosnąć do 4800 dzieci2. Dane te wskazują, że Polska będzie musiała sobie poradzić z dwukrotnie większym wzrostem zapadalności na cukrzycę typu 1 wśród dzieci do 15 roku życia w porównaniu do predykcji w innych krajach Europy2.
Cukrzyca typu 1
Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną. O jej wystąpieniu decydują zaburzenia regulacji immunologicznej uwarunkowane czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Dziedziczenie schorzeń autoimmunologicznych jest z reguły poligeniczne3. Predyspozycja genetyczna związana jest głównie z genami układu zgodności tkankowej, które zlokalizowane są na krótkim ramieniu chromosomu 6. Najważniejsze znaczenie mają antygeny leukocytów (HLA – Human Leukocyte Antigen), allele DG i DQ. Geny HLA odpowiadają za prawie 50% rodzinnego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 1. Geny spoza układu HLA mogą również odgrywać znaczącą rolę w etiopatogenezie cukrzycy typu 1 (np. geny kodujące insulinę, limfocytarną fosfatazę białkowej tyrozyny, łańcuch α receptora dla interleukiny II)3.
Cukrzyca staje się pandemią całego świata. Bardzo dużo mówi się o cukrzycy typu 2, a zwiększony problem dotyczy również cukrzycy typu 1.
Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.
Obecnie w Polsce liczba chorych na cukrzycę przekracza 3 miliony. Główną grupę (około 85%) stanowią osoby chorujące na cukrzycę typu 2.
Oferta herbat na naszym rynku jest bardzo szeroka. Na pólkach można znaleźć zarówno herbaty czarne, zielone jak również ziołowe czy owocowe. Po analizie samych opakowań można wnioskować, że w skład herbat owocowych wchodzi cała gama owoców i ziół.
Pamiętamy o alergiach krzyżowych, ale czy na pewno? Czy pamiętamy co z czym się krzyżuje?