
CO WPŁYWA NA ZDROWIE NASZEJ SKÓRY?
Skóra człowieka stanowi pierwszą linię obrony przed szkodliwym wpływem środowiska i jest ważna dla ochrony przed utratą wody i w kontekście regulacji temperatury ciała. Jest estetycznym „interfejsem” z atrybutami fizycznymi, które stanowią podstawę pierwszego wrażenia na temat zdrowia i urody danej osoby.
dr n. med. i n. o zdr. Małgorzata Słoma-Krześlak
Otyłość i zespół jelita drażliwego (IBS) coraz częściej współwystępują, co sugeruje istnienie tych samych mechanizmów patofizjologicznych, w tym dysbiozy jelitowej i zaburzeń osi mózg–jelito. Maślan sodu, będący kluczowym metabolitem mikrobioty, wykazuje właściwości przeciwzapalne, wzmacnia barierę jelitową oraz moduluje sygnalizację hormonalną, co czyni go obiecującym składnikiem terapeutycznym zarówno w leczeniu otyłości, jak i zespołu jelita nadwrażliwego.
czytaj dalej
dr n. o zdr. Emilia Kałędkiewicz
Mikroelementy odgrywają istotną rolę w procesach nowotworzenia, wpływają na stres oksydacyjny, regulację cyklu komórkowego i odpowiedź immunologiczną. Zaburzenia ich homeostazy – zarówno niedobory, jak i nadmiary – mogą zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych oraz wpływać na rokowanie i skuteczność terapii onkologicznej.
czytaj dalej
dr n. med i n. o zdr. Karolina Janion
Kwas masłowy, będący jednym z głównych metabolitów wytwarzanych przez mikroflorę jelitową, zyskuje coraz większe uznanie w świecie onkologii. Jego zdolność do regulacji procesów zapalnych, wpływu na ekspresję genów i wspomagania apoptozy komórek nowotworowych sprawia, że postrzegany jest nie tylko jako kluczowy element zdrowia jelit, ale również jako obiecujący składnik terapii wspomagającej leczenie nowotworów.
czytaj dalej