Powstała baza zawartości izomerów trans w produktach spożywczych - stworzona przez Instytut Żywności i Żywienia.
12 kwietnia - Dzień Czekolady
Obecność czekolady w Europie zawdzięczamy Krzysztofowi Kolumbowi, który wraz z innymi produktami sprowadził ziarna kakaowca z Ameryki Południowej. Dopiero w XVII wieku stały się popularne roztarte ziarna kakaowca zalane ciepłą wodą z dodatkiem cukru, a w wieku XIX opatentowano metodę proszkowania tych nasion.
PRZYPISY
- Skrajda M., Dąbrowski G., Czekolada jako źródło związków bioaktywnych oddziałujących na organizm, „Journal of Education, Health and Sport”, 2015, 5(9):429-442.
- Yuan S. i wsp., Chocolate Consumption and Risk of Coronary Heart Disease, Stroke, and Diabetes: A Meta-Analysis of Prospective Studies, “Nutrients”, 2017, doi: 10.3390/nu9070688.
EFSA (European Food Safety Authority) oceniła bezpieczeństwo katechin pochodzących z zielonej herbaty ze względu na obawy co do ich szkodliwego działania na wątrobę. Eksperci podsumowali, że ogólnie katechiny pochodzące z zielonej herbaty są bezpieczne. Ale zwraca się uwagę na fakt, że przyjmowanie ich wraz z suplementami diety powyżej 800 mg dziennie może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dawki te mogą mieć związek z początkowymi objawami uszkodzenia wątroby1.
Głównym czynnikiem środowiskowym wpływającym na różnorodność bakteryjnej flory jelitowej i jej funkcjonalność jest dieta. Zmieniony skład mikroflory jelitowej powszechnie występuje u chorych na celiakię i – w świetle ostatnich badań – uważany jest za jeden z ważniejszych czynników biorących udział w patogenezie choroby.