W „Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej” znajdują się one tuż nad warzywami i owocami. Źródłem węglowodanów w prawidłowo zbilansowanej diecie powinny być oprócz warzyw i owoców, produkty zbożowe z pełnego przemiału1,2. W nowo przedstawionych zaleceniach żywieniowych w postaci Talerza Żywienia, zaprezentowanych na V Narodowym Kongresie Żywieniowym, produkty pełnoziarniste zajmują 1 z 3 części. Stanowią niezbędne źródło węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego. Zalecenia uzupełniające materiały pt. „W trzech krokach do zdrowia”, zawierają sekcję mówiącą o tym, jak stopniowo wprowadzać do diety powyższe produkty. W nowych zaleceniach zwrócono uwagę, aby przetworzone białe pieczywo zamieniać na pieczywo pełnoziarniste (np. graham, żytnie, razowe), a słodzone płatki śniadaniowe zastąpić płatkami zbożowymi (np. owsianymi, gryczanymi, jęczmiennymi czy jaglanymi). Makaron pszenny powinien być zastąpiony makaronem pełnoziarnistym. Spośród kasz należy wybierać gruboziarniste. Najkorzystniej dla organizmu jest wtedy, kiedy produkty pełnoziarniste znajdują się w każdym posiłku. Jednak głównym zaleceniem jest to, aby spożywać 3 porcje produktów zbożowych z pełnego przemiału w ciągu dnia – czyli około 90 gramów2.
Węglowodany stanowią dużą grupę związków organicznych różniących się od siebie budową chemiczną i właściwościami fizykochemicznymi. W zależności od rodzaju wykazują zróżnicowaną podatność na trawienie w przewodzie pokarmowym człowieka oraz zróżnicowany wpływ na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Węglowodany są ważnym składnikiem odżywczym, ponieważ stanowią podstawowe źródło energii dla organizmu. Dlatego niezbędne jest, aby dostarczać ich odpowiednią ilość i jakość.
Wygraj zdrowie!i
Karolina Rowgało-Daniel
Współpracując z osobami podejmującymi proces zmiany zachowań zdrowotnych, niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami, w których zarzucają podejmowane wysiłki. Nasza specjalistyczna wiedza oraz umiejętności okazują się mieć ograniczoną skuteczność, pozostawiając nas często z wysokim poczuciem bezradności. Szukając nowych narzędzi wspierających proces zmiany, warto skierować swoją uwagę w stronę przemysłu rozrywkowego, a dokładniej gier. Pomocne może okazać się zastosowanie narzędzia, jakim jest gamifikacja.
czytaj dalej
Modyfikacje dietetyczne w Hashimotoi
Justyna Marszałkowska-Jakubik
Od ponad 15 lat swojej pracy zawodowej niemal każdego dnia stykam się z mitami dietetycznymi dotyczącymi leczenia choroby Hashimoto. Mity powielają pacjenci, pseudoeksperci, bywa też, że lekarze niemający wystarczającej wiedzy dietetycznej. I wcale mnie to nie dziwi, bo szum informacyjny wokół diety w Hashimoto jest tak ogromny, że naprawdę trudno jest znaleźć wiarygodne informacje o tym, jak skomponować dietę, żeby zminimalizować uciążliwe objawy choroby i nie zaszkodzić sobie.
czytaj dalej
Probiotykoterapia w chorobach wątrobyi
Anna Szcześniak
Wątroba jest największym po skórze i jelitach narządem – oraz jednym z najważniejszych! – odpowiedzialnym za prawidłowy przebieg wielu procesów fizjologicznych. Wątrobie przypisuje się ponad 500 istotnych funkcji1. Ponadto, pomimo dużej różnorodności komórek budujących ten organ, ponad 90% funkcji, za które jest ona odpowiedzialna, pełnią hepatocyty, podstawowe elementy strukturalne miąższu wątroby.
czytaj dalej